Očkování proti prasečí chřipce se rozbíhá naplno

V ordinacích praktických lékařů by se dnes mělo naplno rozběhnout očkování proti prasečí chřipce. Virus, který jí způsobuje, připravil za posledních deset dní v Evropě o život téměř tři stovky lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí ve Stockholmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce | Zdroj: ČTK

V Česku zatím na prasečí chřipku podle ministerstva zdravotnictví zemřelo devět lidí. Devátou obětí je jedenadvacetiletá žena, která dnes zemřela v opavské nemocnici. Trpěla chronickým onemocněním nervů a svalů a trvalým poškozením míchy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o očkování není velký, potvrdil Rádiu Česko předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák

I přesto, že se blíží práh chřipkové epidemie, má podle předsedy Sdružení praktických lékařů Václava Šmatláka očkování stále smysl. "Především pro lidi, kteří mají chronické onemocnění, které je závažného charakteru a pro ty, kteří se vyskytují v místech, kde je více lidí najednou," řekl Šmatlák.

Někomu podle něj stačí jedna dávka, v některých případech jsou potřeba dávky dvě. Jde hlavně o malé děti a osoby se sníženou imunitou. Nová vakcína ale zatím není dostupná ani pro všechny rizikové skupiny obyvatelstva.

"Ani v rizikových skupinách není zájem o očkování takový, jaký bychom očekávali. U nás například projevilo větší zájem o očkování asi 30 procent oslovených," uvedl Šmatlák.

Očkovat se nenechávají ani zdravotníci

Celkem u nás stojí o očkování asi jenom pětina z oslovených chronicky nemocných. Praktici přitom vždy musí pozvat deset pacientů najednou, protože vakcína má po otevření životnost jenom čtyřiadvacet hodin. Když se ji lékaři nepodaří udat, musí ji znehodnotit.

Očkování přitom odmítli i mnozí zdravotníci, protože se obávají jeho možných vedlejších účinků. Šmatlák považuje tento strach za neopodstatněný.

"Látka prošla standardním testováním. Každý by měl zvážit potřebnost tohoto očkování, jeho výhody a jeho nevýhody," dodal předsedy Sdružení praktických lékařů. On sám se nechá naočkovat zítra.

Igor Maňour, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme