Očkování se rozbíhá. Problém v Kanadě ho neovlivní

Za případné nepříznivé vedlejší účinky vakcíny se zaručil stát. Lékaři totiž měli pochybnosti, že by za případné zdravotní komplikace nesly odpovědnost oni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus "nové" chřipky H1N1 | Foto: CDC Influenza Laboratory

Někteří z nich proto zvažovali, že si nechají od pacientů podepsat takzvaný informovaný souhlas, tedy že byli poučeni o možných nepříznivých dopadech očkování. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše je to rozumný krok.

Hlavní hygienik Michael Vít ve vysílání Rádia Česko řekl, že hygienici vědí a jsou přesvědčeni na základě informací světových institucí, že riziko vedlejších účinků není vysoké, ale pro uklidnění lékařů vzal na sebe garanci stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

O očkování proti pandemické chřipce mluvil ve Světě o osmé hygienik Michael Vít

Míra rizika

Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra se u nás bude očkovat proti tzv. prasečí chřipce i v době, kdy už bude epidemie na celém území, podobně postupují Švédsko či Norsko. Někteří zdravotníci očkování odmítají. Argumentují např. tím, že podávat vakcínu v době, kdy běží epidemie, může být riziko.

"V případě, že bychom se takto chovali, musela by celá EU zrušit očkování, naočkováno je přitom 5 milionů Evropanů," oponoval Vít. "Ano, budeme očkovat i při výskytu větší incidence této nemoci."

"A v případě, že by došlo k nějaké koincidenci u člověka, který byl očkován, tak se mu zaručuje, že průběh onemocnění bude v příznivějším klinickém obraze."

K možnosti očkování dětí Vít poznamenal, že se čekalo na výsledky klinických studií, které umožňují rozšíření pacientů. Podle něho ve druhé vlně, která bude zhruba v první dekádě prosince, by dětští pacienti mohli být očkováni.

Problém v Kanadě nemá vliv

V Kanadě museli jednu šarži vakcín stáhnout kvůli častým alergickým reakcím po aplikaci. Česko má teď k dispozici 95.000 vakcín Pandemrix od GlaxoSmithKline, její použití schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Celkem je objednán milion vakcín.

Vakcína proti prasečí chřipce od firmy GlaxoSmithKline, která způsobila v Kanadě problémy, se do Česka nedováží. Podle hlavního hygienika České republiky Michaela Víta se vakcína pro Česko se vyrábí v Drážďanech. První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr potvrdil, že ministerstvo informace z Kanady prověřuje. Očkovací strategie v Česku se nemění

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme