Lorman z organizace Život 90: Systém na očkování není vůbec připravený, na seniory se nemyslelo

V pátek byl zpřístupněn rezervační web pro plošné očkování seniorů. Bezprostředně po spuštění online formuláře se ale zájemci o vakcínu museli potýkat s problémy. „Byl to neuvěřitelný zmatek a obrovský stres. Ten systém vůbec není připravený na seniory, řekl bych v kostce,“ komentuje situaci Jaroslav Lorman, ředitel organizace Život 90, která ve spolupráci s hlavním městem Praha zřídila speciální informační linku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I přes technické problémy se registrace v systému povedla více než 155 tisícům lidí | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

„Byla tam řada nedostatků – formulář je poměrně složitý pro člověka, který není zvyklý pracovat s mobilním telefonem ani s počítačem. Na seniory se podle mě nemyslelo,“ říká Lorman ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Lorman: Ten systém není vůbec připravený – na seniory se podle mě nemyslelo

A připomíná, že problém nebyl jen s opožděnými SMS zprávami s kódem pro potvrzení registrace.

„Vůbec není pamatováno na lidi, kteří jsou imobilní. Rezervace je na očkovací místa, ale tito lidé se tam nemají jak dostat. Vedle toho všeho tedy vznikají seznamy těch, kteří budou žádat o mobilní tým, nebo pro které budeme chtít dopravu na očkovací místa,“ řekl Lorman.

I přes technické problémy, které spuštění rezervačního systému provázely, se registrace povedla více než 155 tisícům lidí. „Termín dostalo asi 45 600 zájemců,“ uvádí vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla.

Potíže rezervačního systému: rodná čísla seniorů posílá Googlu, věkovou kontrolu šlo snadno obejít

Číst článek

Ten sice uznává, že potíž s potvrzovacími textovkami jde na vrub tvůrcům přihlašovacího systému, upozorňuje ale, že překážku se povedlo odstranit v řádu jednotek minut. Do čtvrt hodiny od spouštění se navíc podařilo vyřešit i problém s validací rodného čísla, které začínalo v den narození 31. dne v měsíci.

Jako upozornil server iROZHLAS.cz, rezervační systém posílá rodná čísla seniorů firmě Google. To ale Dzurilla ostře popírá. „Rozhodně ne. Je tam analytika webu, počítadlo návštěvníků a ověřování vůči robotům. Určitě se jim ale neposílají žádná rodná čísla,“ zdůraznil.

Webový rezervační formulář se bude v příštích dnech ještě vylaďovat, slibuje vládní zmocněnec pro digitalizaci. Připouští přitom, že pokud by byl systém spuštěn s odkladem – například od prvního února – byly by postupně doplňované funkcionality plně k dispozici už od začátku.

Zlatuška: Dzurilla kryje Babiše

Tuto tezi ale kritizuje děkan Fakulty informatiky při Masarykově univerzitě a bývalý poslanec za hnutí ANO Jiří Zlatuška: „Pan Dzurilla mluví o rozdílu čtrnácti dnů, ale těch čtrnáct dnů navíc mělo být na začátku. Od podzimu se vědělo, že přijdou vakcíny a všechno tohle se spustí.“

Systém mohl být připraven a řádně otestován s dostatečným předstihem, myslí si děkan. „Celý problém je v tom, že tohle evidentně nenastalo. Z toho, co říká pan zmocněnec, mi přijde, že kryje panu premiérovi za tuto nekompetentnost záda,“ míní a připomíná výroky premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že sám přebírá všechnu zodpovědnost za očkování.

A vážné připomínky k fungování rezervace očkování má například i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Ten sice nekomentuje webový formulář jako takový, upozorňuje ale na další systémové problémy:

„Potýkáme se s problémem, že nemocnice jsou připravené a schopné do systému zadat volné termíny, ale v posledních dnech nemáme vůbec jistotu, zda budeme tyto termíny schopní pokrýt vakcínami.“

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.

Lukáš Matoška, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme