Soud rozhodl v případu dívky, kterou odmítla matka nechat očkovat proti tetanu

Okresní soud v Českém Krumlově zrušil předběžné opatření v případu dívky, jejíž matka ji nechtěla nechat naočkovat po pádu z koně proti tetanu. Podle rozhodnutí soudu je dítě nadále v ohrožení života a zdraví, ale matka s ním dochází na pravidelné kontroly k jinému lékaři. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize.

Český Krumlov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Okresní soud v Českém Krumlově zrušil předběžné opatření o předání nenaočkovaného desetileté dívky, kterou před pěti týdny zranil kůň, do péče nemocnice.

Zraněnou dívku chtěli očkovat proti tetanu. Matka to odmítla, případ došel k soudu

Číst článek

Kůň koncem listopadu způsobil děvčátku tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v Česku povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasila.

Matčina advokátka Zuzana Candigliota již dříve uvedla, že podala stížnost k Ústavnímu soudu. „I když zruší předběžné opatření, stížnost k Ústavnímu soudu ponecháme,“ řekla před časem. Podle ní se jedná o precedens, který by se v budoucnosti mohl v případě nucení k očkování jiných dětí opakovat.

Očkování v Česku

Počet rodičů, kteří odmítají své děti nechat očkovat, v České republice stoupá. Neočkované děti nechtějí pak přijímat některé mateřské školy.

Advokátka matky, která odmítla očkovat dceru proti tetanu, hledá pomoc u Ústavního soudu

Číst článek

Loni v září byl v Brně hospitalizován tříletý chlapec s tetanem. Hocha předtím v srpnu ošetřili v brněnské nemocnici, protože si zasunul zrezivělou knoflíkovou baterii do nosní dírky.

Podle dokumentu, který se objevil na sociálních sítích, odmítla očkování dítěte chlapcova matka.

Nikoho z nemocnice prý tehdy nenapadlo, že nebyl očkovaný, nasazená antibiotika mu matka údajně nepodávala. Chlapec strávil v nemocnici asi měsíc. V roce 2019 to byl třetí případ výskytu tetanu v zemi za posledních 18 let.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme