Soud rozhodl v případu dívky, kterou odmítla matka nechat očkovat proti tetanu

Okresní soud v Českém Krumlově zrušil předběžné opatření v případu dívky, jejíž matka ji nechtěla nechat naočkovat po pádu z koně proti tetanu. Podle rozhodnutí soudu je dítě nadále v ohrožení života a zdraví, ale matka s ním dochází na pravidelné kontroly k jinému lékaři. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize.

Český Krumlov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování dětí (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Okresní soud v Českém Krumlově zrušil předběžné opatření o předání nenaočkovaného desetileté dívky, kterou před pěti týdny zranil kůň, do péče nemocnice.

Zraněnou dívku chtěli očkovat proti tetanu. Matka to odmítla, případ došel k soudu

Číst článek

Kůň koncem listopadu způsobil děvčátku tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v Česku povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasila.

Matčina advokátka Zuzana Candigliota již dříve uvedla, že podala stížnost k Ústavnímu soudu. „I když zruší předběžné opatření, stížnost k Ústavnímu soudu ponecháme,“ řekla před časem. Podle ní se jedná o precedens, který by se v budoucnosti mohl v případě nucení k očkování jiných dětí opakovat.

Očkování v Česku

Počet rodičů, kteří odmítají své děti nechat očkovat, v České republice stoupá. Neočkované děti nechtějí pak přijímat některé mateřské školy.

Advokátka matky, která odmítla očkovat dceru proti tetanu, hledá pomoc u Ústavního soudu

Číst článek

Loni v září byl v Brně hospitalizován tříletý chlapec s tetanem. Hocha předtím v srpnu ošetřili v brněnské nemocnici, protože si zasunul zrezivělou knoflíkovou baterii do nosní dírky.

Podle dokumentu, který se objevil na sociálních sítích, odmítla očkování dítěte chlapcova matka.

Nikoho z nemocnice prý tehdy nenapadlo, že nebyl očkovaný, nasazená antibiotika mu matka údajně nepodávala. Chlapec strávil v nemocnici asi měsíc. V roce 2019 to byl třetí případ výskytu tetanu v zemi za posledních 18 let.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme