Očkování u praktických lékařů bude podle VZP možné až v březnu, kdy dorazí vakcíny od dalších výrobců

Očkování proti covidu-19 u praktických lékařů lze podle největší Všeobecné zdravotní pojišťovny očekávat nejdříve v březnu. Do té doby se bude očkovat centrálně v nemocnicích. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval mluvčí pojišťovny Milan Řepka. Zdravotní pojišťovny očkování proti novému typu koronaviru hradí z pojištění odváděného občany. Platí přitom jen za aplikaci a distribuci, samotná vakcína je nakoupena ze státního rozpočtu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadné očkování veřejnosti v ordinacích praktických lékařů VZP očekává nejdříve v březnu, kdy by měly být v Česku dostupné vakcíny, které nejsou tak náročné na skladování | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„V prvních dvou měsících roku 2021 bude probíhat centralizované očkování vybraných skupin obyvatel v síti očkovacích center, neboť v té době dostupné vakcíny jsou náročné na distribuci a skladování,“ uvedl Řepka.

Od poloviny ledna by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohli k vakcinaci hlásit lidé starší 80 let, od února i další obyvatelé.

Termíny jim pak bude systém přidělovat podle věku a vyhodnocení jejich zdravotního stavu. Mezi rizikovými jsou lidé s chronickými nemocemi, například chronickou plicní obstrukční nemocí, vysokým tlakem léčeným několika léky nebo nekompenzovanou cukrovkou.

Hejtman Půta: Od února chceme mít v kraji připravená očkovací centra, ale čekáme na ministerstvo

Číst článek

Hromadné očkování veřejnosti v ordinacích praktických lékařů VZP očekává nejdříve v březnu, kdy by měly být v Česku dostupné vakcíny, které nejsou tak náročné na skladování jako současná vakcína od firem Pfizer a BioNTech, která vyžaduje skladování při minus 70 stupňů Celsia.

Zatím je jediná, která byla pro používání v Evropské unii schválena. Česko jí zatím dostalo 26. prosince 9750 dávek a 30. prosince dalších 23 400 dávek.

Naočkováno bylo za první dva dny zhruba 2500 dávek. Aktuální počet očkovaných má být zveřejněn v úterý na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

Každý očkovaný pro vytvoření imunity potřebuje dvě dávky, druhá se aplikuje nejdříve po 21 dnech. Pravidelné dodávky by měly začít ve čtvrtek 7. ledna a pokračovat každý týden.

Jedná se i o zvýšení dodávek. Těsně před koncem loňského roku bylo povoleno z jedné lahvičky očkovací látky získávat místo pěti až šest dávek.

Česko má předběžně objednané dodávky vakcíny pro zhruba sedm milionů lidí. Ve Velké Británii se už začalo očkovat také vakcínou firmy Moderna, kterou má Evropská agentura pro léčivé přípravky schvalovat tento týden, a vakcínou Astra Zeneca. Té má Česko objednané asi čtyři miliony dávek, nejvíc ze všech výrobců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme