Na očkování proti koronaviru čeká 95 tisíc školských pracovníků, někteří ještě nemají ani termín

Před pondělním otevřením některých tříd škol a školek je proti koronaviru očkováno alespoň jednou dávkou 36 procent pracovníků ve školství. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Celkem se k očkování zaregistrovalo 215 tisíc školských pracovníků, což je asi 65 procent lidí z řad pedagogů, školníků, uklízeček nebo kuchařek. Téměř 95 tisíc z nich ale dosud na očkování proti koronaviru čeká. Někteří ještě ani nemají termín.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci ve školství se mohli k očkování registrovat od 27. února do 28. března. Alespoň první dávku vakcíny podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví dosud dostalo přes 120 tisíc učitelů a dalších zaměstnanců škol (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ivana Váchová, učitelka základní umělecké školy ve Strakonicích, dostala první dávku vakcíny proti koronaviru 3. března, tedy tři dny po zahájení možnosti přednostního očkování pro učitele.

„Už mi bude za chvíli 65 let. A mám ještě starého devadesátiletého tatínka, který už je naočkovaný. Takže jsem si řekla, že to bude asi bezpečnější, že asi jinou možnost momentálně nemáme,“ vysvětlovala Váchová, proč se nechala naočkovat proti koronaviru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Evy Šelepové

Pracovníci ve školství se mohli k očkování registrovat od 27. února do 28. března. Alespoň první dávku vakcíny podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví dosud dostalo přes 120 tisíc učitelů a dalších zaměstnanců škol. To je asi 55 procent zájemců. Očkovat se chce nechat také učitelka Monika Součková ze základní školy Polepy na Litoměřicku. Ale na termín zatím stále čeká.

„Moc tomu nerozumím. Neregistrovala jsem se hned 27. února, protože jsem čekala, že nastane zase nějaký kolaps. Vyčkala jsem do 2. března, kdy jsem se zaregistrovala. Čekala jsem tři týdny, pořád se nic nedělo, tak jsem se přeregistrovala na jiné očkovací centrum. Tady v Litoměřicích jsou celkem dvě. Od 19. března jsem pořád ještě nedostala pozvánku, nebo nějakou zprávu, že bych se měla dostavit k očkování.“

Odlišná rychlost v očkování

Stejně jako Monika Součková dalších téměř 95 tisíc učitelek, učitelů a provozních zaměstnanců školských zařízení na vakcinaci ještě čeká. Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého jsou v Česku velké rozdíly v rychlosti očkování.

„Rychlost se opravdu liší podle jednotlivých očkovacích center. Někdo se zaregistruje a čeká a čeká, jiný se zaregistruje v ten stejný den a jde na očkování další den. Lidé pak různě mění svoje registrace, aby se očkování dočkali.“

Nedělejte ředitelům naschvály, prosí rodiče před návratem dětí do škol Plaga

Číst článek

Jeho slova potvrzuje hlavní koordinátorka Pedagogické komory pro mateřské školy Milena Mottlová. Podle ní se kvůli velkým regionálním rozdílům proočkovanosti ve školách taky nedodržuje přednostní očkování starších zaměstnanců.

„Někde si stěžují, že výrazně mladší kolegové už naočkováni jsou. Někteří říkají, že stále ještě čekají, přestože byli mezi prvními, kteří se zaregistrovali, ale to je opravdu nejenom kraj od kraje, ale řekla bych okres od okresu.

Obě dávky vakcíny dostalo zatím 46 a půl tisíce pracovníků ve školství. Učitelka Jana Karafiátová ze Vsetínska vakcinaci řešit nemusí. Rozhodla se, že očkovat proti koronaviru se nenechá.

„Myslím si, že je to každého osobní postoj. Můj názor je ten, že se nebudu nechávat očkovat, ale ostatní plně respektuji, je to jejich osobní rozhodnutí.“

Stejný postoj má zhruba 35 procent školských pracovníků. K očkování se jich v přednostním termínu nezaregistrovalo asi 115 tisíc.

Eva Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme