Zájem o očkování má více než polovina Čechů, ukázal průzkum. Věří, že vakcína pomůže ochránit blízké

Zájem o vakcínu mezi Čechy roste, očkovat by se nechalo až 52 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM pro ministerstvo zdravotnictví, které o tom informuje v tiskové zprávě. Zájem o očkování stoupl oproti prosinci o 13 procent. Za hlavní motivaci označili respondenti především ochranu blízkých.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zájem je vysoký i mezi seniory – ve věkové skupině nad 60 let chce vakcinaci podstoupit 70 procent dotázaných | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je velmi pozitivní zprávou, že zájem o očkování proti onemocnění covid-19 roste. Jedná se o nejefektivnější nástroj, díky kterému můžeme spolehlivě chránit sebe i své blízké. Zejména pak pokud jde o rizikovou skupinu obyvatel,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

‚Narychlo to obvoláváme.‘ Některým nemocnicím se nedaří přes rezervace plnit termíny na očkování

Číst článek

Zatímco přes 63 procent lidí uvedlo v průzkumu jako hlavní motivaci ochranu svých nejbližších, 57 procent dotázaných vidí očkování jako cestu pro návrat k bezproblémovému cestování a účasti na společenských akcích. Polovina lidí pak vnímá smysl očkování v návratu k normálnímu životu.

Zájem je vysoký i mezi seniory, kteří jsou v očkování prioritní skupinou – ve věkové skupině nad 60 let chce vakcinaci podstoupit 70 procent respondentů.

„Jedná se o osoby, které spadají do rizikových skupin obyvatel a onemocnění covid-19 u nich má potenciál závažnějšího průběhu. To, že mají tyto osoby o očkování zájem, je dobrou zprávou,“ uvedl Blatný.

Naopak nedůvěra k vakcíně je podle výsledků průzkumu spojená s jejím rychlým vývojem a obavami z její bezpečnosti. „Ke zrychlení ve vývoji vakcíny došlo především proto, že získala celosvětovou finanční podporu a administrativní kroky se vyřešily přednostně. Vakcíny jsou bezpečné a rozhodně tedy není důvod se očkování obávat,“ dodal ministr zdravotnictví.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme