‚Luskne se prsty a změna je na světě.‘ Vláda přesunula v očkovacím plánu hygieniky mezi nejohroženější

Hygienici často provádí epidemiologická šetření přímo v ohniscích nákazy, přesto se podle původní verze očkovací strategie měli k vakcínám proti koronaviru dostat až po nejrizikovějších skupinách. V nejnovějším plánu, který ve středu schválila vláda, se ale situace změnila: na řadu půjdou hygienici hned. „Dozvěděli jsme se to ve čtvrtek,“ řekla serveru iROZHLAS.cz ústecká hlavní hygienička Lenka Šimůnková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti covidu vakcínou firem Pfizer a BioNTech | Foto: Frank Augstein | Zdroj: Reuters

Podle původní verze očkovací strategie měli hygienici dostat očkování proti covidu až ve druhé části první fáze vládního plánu – tedy někdy v únoru.

‚Z rezervačního systému jsme neviděli vůbec nic.‘ Zdravotní ústavy zatím očkují hlavně zaměstnance

Číst článek

Ve středu je ale vláda přesunula do nejrizikovější skupiny 1.A, v některých krajích měli jít na řadu hned druhý den.

„Dnes jsme se dozvěděli, že do kategorie 1.A spadají hygienici,“ řekl ve čtvrtek Radiožurnálu Vlastimil Král, vedoucí Centra imunologie a mikrobiologie ústeckého zdravotního ústavu.

Na náhlou změnu rychle zareagoval: zavolal krajské hlavní hygieničce Lence Šimůnkové, která slíbila, že do rána sežene třicet lidí. „Dozvěděli jsme se to ve čtvrtek,“ potvrdila Šimůnková serveru iROZHLAS.cz.

Očkovací strategie

Očkovací strategii představilo ministerstvo zdravotnictví v úterý 5. ledna. Plán na vakcinaci rozdělil resort do tří fází, jako první mají přijít na řadu nejrizikovější skupiny, například lékaři a sestry z covidových oddělení nebo lidi nad 80 let.

Ti se mohou hlásit prostřednictvím registračního formuláře, který ale po pátečním spuštění provázely problémy. Registrace pro veřejnost se měla spustit 1. února, podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) se budou k vakcinaci hlásit pouze lidé starší 65 let. 

Seznam lidí, které potřebuje co nejdřív naočkovat, ovšem měla krajská hygiena z Ústí nad Labem pro jistotu připravený už od Vánoc.

„Říkali jsme si, že víme, jak to chodí. Luskne se prsty a změna je na světě. Když pan doktor Král volal, že by se mělo spustit očkování, tak jsem dala vědět kolegům, kteří jsou nejlépe dosažitelní, a příslušný počet jsme se pokusili naplnit,“ uvedla Šimůnková.

Chodí do ohnisek

Jihočeská hlavní hygienička Kvetoslava Kotrbová o změně očkovacích priorit vůbec nevěděla ještě v pátek dopoledne. Redakci ale po chvíli volala zpět a informace již měla kompletní.

Očkovací strategie je podle expertů málo ambiciózní. ‚Bude to stát lidské životy a miliardy korun,‘ tvrdí

Číst článek

„Je to kvůli zaměstnancům, kteří provádí šetření v ohniscích nákazy - například v ústavech sociální péče nebo jiných zařízeních. Na řadu bychom měli jít v nejbližší době,“ vysvětlila.

Žádost o přednostní očkování některých zaměstnanců nicméně podle svých slov podala už dříve. Seznam prioritních pracovníků tedy měla také připravený.

„Z tohoto pohledu jsem už nezkoumala, v jaké jsme kategorii. Věděla jsem, že i kolegové v krizovém štábu to vnímají tak, že hygiena chodí do ohnisek. A je potřeba naše lidi chránit,“ popsala.

Server iROZHLAS.cz požádal o reakci ministerstvo zdravotnictví, tiskový odbor ale do vydání článku neodpověděl.

Martin Štorkán, art Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme