Hradecké ANO žádá odvolání radního Finka za očkování manželky, ztratil jejich důvěru

V Královéhradeckém kraji opoziční hnutí ANO žádá odvolání radního kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) kvůli tomu, že krajská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem v pátek přednostně očkovala proti covidu-19 jeho manželku. Radní a bývalý primátor Hradce Králové Fink se podle hnutí rozhodl vytvářet svá vlastní pravidla pro očkování, a tím ztratil důvěru. Hnutí ANO to uvedlo ve středeční tiskové zprávě. Fink uvedl, že odstoupit nehodlá.

Hradec Králové (Aktualizováno: 19:54 13. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek z brněnského očkovacího centra, který premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil minulý týden po jeho návštěvě

Hnutí ANO žádá o odvolání radního Královehradeckého kraje Zdeňka Finka za to, že umožnil manželce přednostní očkování proti koronaviru (ilustrační foto) | Zdroj: Twitter Andreje Babiše

„Z postu radního pro zdravotnictví mám nyní skutečně mnoho práce nejen s ohledem na pandemii covidu-19, testováním, zajištěním očkování v našem kraji a řešením ne vždy zcela dobré personální situace v oblastních nemocnicích. Na křesle radního pro zdravotnictví nesedím z toho důvodu, abych čerpal nějaké společenské výhody či protekci, ale z důvodu, že chci pracovat pro zdravotnictví našeho kraje,“ uvedl Fink v prohlášení.

V pondělí očkování své ženy zdůvodnil tím, že hodlá pracovat jako dobrovolnice v budoucích očkovacích centrech. Podle Finka se budou nyní přednostně očkovat i dobrovolníci pro očkovací centra, která by mohla být otevřena od konce března nebo od dubna. Deníku Právo Fink řekl, že motivací k vakcinaci manželky byla i vážná nemoc v nejbližší rodině.

Krajský radní nechal přednostně očkovat manželku. ‚Neumím si představit, že bych ji nechal doma.‘

Číst článek

Mluvčí krajského nemocničního holdingu deníku Mladá fronta Dnes řekla, že očkování Finkových bylo propagací a manželé tímto gestem dali najevo, že vakcína pro ně představuje bezpečný způsob, jak zastavit epidemii covidu-19. V pátek se v nemocnicích kraje očkovalo poprvé.

„Buď je to tedy pravda a ta paní bude pracovat jako zdravotnický pracovník a v tom případě na to nárok má, nebo této možnosti zneužila a v tom případě nepostupovala správně,“ komentoval to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

ANO považuje případ za skandální. „Právě radní pro zdravotnictví má mít zodpovědnost za spravedlivý přístup k očkování. Odsuzujeme jakékoli přednostní očkování pro toho, koho určí pan radní,“ uvedlo hnutí.

Zastání hejtmana

Hejtman Martin Červíček (ODS) ve středu uvedl, že radnímu Finkovi dál důvěřuje. „Jsem si vědom, že lidé pracující ve veřejné službě mají být ostatním příkladem a v té souvislosti chápu, že včerejší informace o vakcinaci radního Finka a jeho manželky mohla působit negativně, ale neuvažuji o výzvě k jeho rezignaci. Stále věřím tomu, že k vakcinaci své ani manželky nepřistoupil s nějakým špatným úmyslem,“ uvedl Červíček v prohlášení.

Podle něj je Fink zkušeným zdravotníkem, který se práce ve své gesci ujal svědomitě a nyní je třeba se soustředit na skutečnou práci, ne na politikaření. „Jsem také přesvědčen, že naše práce, zejména v této době není o tom, abychom za toto odvolávali zkušené lidi namísto práce, která je před námi v souvislosti s každodenním hledáním potřebných lůžek, zdravotníků, zabezpečení akutní péče, průběžného testování a řešení nabíhajícího očkování,“ uvedl Červíček.

Zdravotní ústav rozdělil tisícovku nedostatkových vakcín mezi své pracovníky a jejich příbuzné

Číst článek

Hejtman se Finka zastal již v pondělí. „Jeho paní je připravena být dobrovolnicí v očkovacích centrech a oba dva žijí ve společné domácnosti. Proto v tomto případě neshledávám jejich proočkování jako ‚papalášskou výhodu‘, ale jistou prozíravost ve snaze být nadále užiteční všem ostatním,“ řekl Červíček. V deníku MF Dnes hejtman uvedl, že Fink je lékař a je zapojen do krizového řízení a bude se podílet i na očkovací strategii, takže nárok na očkování má.

Hnutí ANO se nelíbí, že Fink zveřejnil kontakt na úřednici kraje, u níž se mohou potenciální dobrovolníci přihlásit k přednostnímu očkování. „Nikomu neprospěje, když vedle oficiálního registru budou vznikat další pochybné seznamy osob s přednostním očkováním pod taktovkou pana Finka. Tyto seznamy byly běžné před rokem 1989, ale dnes tady nemají co dělat,“ uvedlo ANO.

Hradecký kraj od podzimních voleb vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme