Zdravotní pojišťovny budou lidem posílat dopis s výzvou k očkování. Zacílí hlavně na seniory

Češi, kteří dosud neprojevili zájem o očkování proti covidu-19, by brzy měli dostat dopis s výzvou od své zdravotní pojišťovny. Ministerstvo zdravotnictví tak chce podpořit zájem o vakcínu. Dopis má oslovit třeba seniory, kteří nemají zdravotní problémy, nechodí k lékaři a je tak těžší je k očkování přesvědčit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S cíleným oslovením takových seniorů by podle Kubka mohli především v menších obcích pomoct třeba i starostové. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Adresné zvaní pojištěnců k očkování se bude týkat těch pojištěnců, kterým nebyla aplikována ani první dávka očkování. To znamená, že vezmeme celý registr a kdo má jednu dávku, tak vypadne,“ uvedl náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Dopisem chce stát oslovit hlavně seniory, kteří jsou zdraví, nechodí k lékaři a je těžké je kontaktovat. Podle Šmehlíka ale budou výzvu rozesílat i ostatním pojištěncům. Náklady budou pohybovat v řádu jednotek milionů korun.

„Chronici ve vyšším věku, kteří k nám chodí, jsou v drtivé většině skutečně naočkovaní. Ale samozřejmě, žije mezi námi řada seniorů, kteří jsou zdraví, lékaře nepotřebují, nikam nechodí. A hrozí, že když se epidemie rozšíří mezi mladými lidmi, tak se dříve nebo později i je najde,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

S cíleným oslovením takových seniorů by podle něj mohli především v menších obcích pomoct třeba i starostové.

Nová očkovací centra

Z 3,8 milionu plně naočkovaných se covidem nakazilo 4030 lidí, řekl Vojtěch. Většinou krátce po druhé dávce

Číst článek

V současnosti má dokončené očkování asi 40 procent populace, tedy zhruba čtyři miliony obyvatel. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by v září chtěl dosáhnout 70procentní proočkovanosti.

Očkování mají také v příštím týdnu zpřístupnit další centra bez nutnosti předchozí registrace. Kromě Prahy by měla v příštím týdnu vzniknout také v Brně a nejspíš i Ostravě. Zájem o očkování bez registrace v současných dvou centrech je obrovský, denně tam podle Vojtěcha naočkují dohromady 1300 lidí, z toho 800 na Chodově.

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka by ale vláda měla jít ještě dál a vytvořit očkovací místa v podobě jakýchsi pojízdných prodejen, které by podle daného jízdního řádu objížděly malé obce. Z dat je možné zjistit, v jakých obcích je proočkovanost nejnižší. Tam by pak kraje mohly poslat mobilní týmy, uvedl Vojtěch.

Janetta Němcová, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme