Od března ošetřujte jen akutně, radí komora protestujícím lékařům

Protesty doktorů, které chystá Česká lékařská komora na prvního března, podpoří i zdravotnické odbory a odborová centrála. Komora vyzvala lékaře, ať příští pátek chodí sami na preventivní prohlídky nebo si vezmou volno a ošetřují jenom akutní pacienty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři pražské Nemocnice Na Bulovce se zapojili do symbolického protestu lékařů zemí visegrádské čtyřky

Lékaři pražské Nemocnice Na Bulovce se zapojili do symbolického protestu lékařů zemí visegrádské čtyřky | Zdroj: ČTK

Ostatní se musí přeobjednat. Bude se tak protestovat proti reformám ministerstva. Ty prý zhoršily dostupnost, kvalitu i bezpečnost péče.

Zdravotníci z odborů, třeba sestry, ošetřovatelky nebo sanitáři, nebudou omezovat péči o pacienty. Budou podepisovat a šířit petici České lékařské komory pod názvem Chceme kvalitní zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

K protestu se vyjádřili předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a Petr Holub, komentátor aktualne.cz

Dnes také už poněkolikáté vyzvali ministra Leoše Hegera k odstoupení. Počkají teď, co bude dál, a pak začnou plánovat další akce.

„Odboráři se snaží vytvářet obraz jakési beznaděje a protestovat. Nepochybuji o tom, že zdravotnický systém je v určité tenzi, příliv peněz se do něj zastavil, ale stále ještě mírné navýšení letos bude. Systém je v dlouhodobém deficitu, my ho chceme snižovat, a proto se snažíme šetřit a racionalizovat věci, jak to maximálně jde,“ říká Heger.

Podle něj se neubírá péče, ale racionalizuje: „My máme dnes v průměru asi 14 návštěv každého občana České republiky u lékaře ročně. V jiných zemích Evropské unie je to asi polovina, čili ti pacienti často chodí ke zdravotníkům ne úplně nezbytně. Já to říkám jako příklad rezerv, kde jsou. A ty jsou potřeba hledat už i proto, aby se ušetřilo na další zvyšování platů v budoucnosti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech lékařů mluvili v Ozvěnách dne Radiožurnálu ministr zdravotnictví Leoš Heger a místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

K výzvě České lékařské komory se už připojili ambulantní lékaři, Lékařský odborový klub a teď tedy i zdravotnické odbory a odborová centrála.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vysvětlila, proč volí odbory tak silná slova a požadují demisi ministra:

„Úhradová vyhláška letos snižuje úhrady nemocnicím zhruba o třináct a půl procenta. Spolu s tím, že se vyplácí nemocnicím zálohy ve výši 87 procent roku 2011, není možné poskytovat kvalitní péči a není možné zabezpečit stávající odměny zaměstnancům.“

„Není to jen o platech doktorů, je to skutečně o pacientech,“ popisuje.

„Ministerstvo zdravotnictví kromě úhradové vyhlášky vydalo i personální vyhlášku, která stanoví minimální počty zaměstnanců na jednotlivých odděleních, minimální počty zdravotních sester, ošetřovatelek, sanitářů,“ říká dále.

„Když nemocnicím dneska chybí peníze, tak se začínají propouštět zaměstnanci, kteří tu péči poskytovali,“ dodává.

Na účtech zdravotních pojišťoven jsou přebytky

Odbory přitom ani tolik nechtějí, aby to zdravotnictví plynulo více nových peněz. „Není až tak o penězích, které by měly připlout odněkud. My máme zjištěno, že na účtech zdravotních pojišťoven, vyjma Všeobecné zdravotní pojišťovny, jsou zůstatky,“ vysvětluje.

„Chceme, aby se přebytky, které na těch fondech jsou, rozpustily do stávajících úhrad,“ naznačuje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

„Lékařské odbory v zásadě asi pravdu mají. Do zdravotnictví jde méně peněz a logicky dochází k omezování péče. Otázka je, jak to řešit Jestli je řešením odstoupení ministra zdravotnictví, si nejsem úplně jist,“ uvažuje komentátor aktuálně.cz Petr Holub.

Zdravotnické odbory upřesní, jak se zapojí do březnového protestu lékařů

Číst článek

Výše navržené využití přebytků zdravotních pojišťoven ale už vidí reálně. „To je jedna z možných cest. To by letošní rok úplně v klidu vyřešilo, ale problém by opět nastal v příštím roce,“ upozorňuje Holub.

„Určitě by bylo dobré, kdyby byl dohled na hospodaření zdravotních pojišťoven. Tam dochází k péči, která je zbytná nebo která by se klidně mohla platit soukromě. Ty rezervy tam jsou minimálně v řádu miliard,“ uvažuje.

„Pokud se to ale má řešit okamžitě, je nezbytné dát peníze z vnějšku, nejlépe ze státního rozpočtu,“ dodává Holub.

Proti přísaze?

Podle samotného ministerstva zdravotnictví je obecně nefér zatahovat do těchto sporů pacienty.

"Lékaři se budou navštěvovat a ošetřovat navzájem. Jestli se v tomhle případě nejedná o snížení dostupnosti, bezpečí a kvality poskytované péče pro naše občany?" ptá náměstek ministra Petr Nosek.

"Je otázka, jestli tento akt lékařů vůbec koresponduje s tou základní přísahou, kterou složili při přijímání titulu," dodává.

Protesty nyní půjdou odvrátit už těžko. Obě strany, lékaři i ministerstvo, stále trvají na svém.

Podle náměstka Noska by se také na penězích měly dohodnout nemocnice se zdravotními pojišťovnami: „Když se podíváte na ty vyhláškové hodnoty a pak se podíváte, kolik se vynaloží na zdravotnictví, tak zjistíte, že nám ty náklady pravidelně stoupají. Ačkoli ta vyhláška podle odborů byla zničující, restriktivní a absolutně nedostačující financování zdravotní péče.“

Martin Křížek, Lenka Jansová, Jana Vondráčková, Michaela Vydrová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme