Od března porostou ceny léků. V lednu ještě pacienti ušetří

Letos zaplatíme za léky o něco méně než loni. Ale jen tak do března. Pak by mohly medikamenty dokonce podražit. Skončil totiž takzvaný Janotův balíček, který dočasně snížil jak maximální ceny léků, za které prodávají firmy, tak úhrady, které platí pojišťovny. A přibližně za tři měsíce lékárny doprodají zásoby ještě za staré ceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Letos, stejně jako loni, se navíc může pacientovi stát, že nedostane lék bez doplatku, i když by v každé skupině být měl.

„Mnohdy se takový lék vyskytuje pouze na papíře a prakticky se nedá sehnat. My jsme v lékárnách vystaveni žádostem pacientů, abychom takový lék sehnali. To se mnohdy velmi obtížně naplňuje,“ říká prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová o zdražování léků.mp3

V poslední době se to prý stávalo třeba u léků na migrénu. Výkyvy v ceně by se ale neměly týkat nejvíc používaných léků - třeba na vysoký krevní tlak, cholesterol, astma nebo rakovinu. Ty by měly být už zrevidované.

Pacienti budou ještě rok platit v lékárně za každou položku na receptu

Konec takzvaného Janotova balíčku může letos změnit doplatky, které platíme v lékárnách. Zvyšují se totiž jak maximální ceny, tak úhrady o sedm procent. A to u přípravků, u kterých Státní ústav pro kontrolu léčiv nestihl cenovou revizi.

Pacienti by mohli doplácet přechodně méně než teď, protože se budou doprodávat zásoby za staré ceny. Ale jen tak do března. Pak by mohly medikamenty dokonce zdražit.

Ministerstvo zdravotnictví chce postupně cenotvorbu léků v Česku změnit. Nejdřív zjednodušit správní řízení o úhradách.

Největší změnu ale chystá až v roce 2012. To by už pacienti neměli platit v lékárně poplatek za každou položku na receptu, jako teď, ale jenom za celý předpis.

„V současné době regulační poplatky vstupují propočtem do doplatků, a tudíž k určité úpravě dojde. Cílem ale bude, aby to pro pacienty neznamenalo vyšší míru spoluúčasti, než v současné době,“ vysvětlil náměstek ministra pro zdravotní pojištění Petr Nosek.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD tvrdí, že na to doplatí pacienti. „Ti nejtěžší pacienti, chroničtí a onkologičtí pacienti, diabetici, kardiaci, budou muset v lednu vytáhnout z peněženek více peněz úplně zbytečně. Obdobně zdravotní pojišťovny budou muset platit víc za léky, aniž by to bylo potřeba.“

Česká lékárnická komora to ale vidí jinak. Tak do března prý za léky zaplatíme dokonce méně, protože se bude doprodávat za staré ceny. Pak se doplatky vrátí na loňskou úroveň. Ministerstvo zdravotnictví chce cenotvorbu léků v Česku změnit.

Lenka Jansová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme