Od Británie čekám rychlé řešení, už teď ztrácí čas. Odloučení s manželkou víc komentovat nebudu, říká Sobotka

Podle premiéra Bohuslava Sobotky může nejasný výsledek voleb v Británii ztížit a ještě více zpomalit vyjednávání o brexitu. Samotný brexit by ale naopak mohl usnadnit jednání EU o společné spolupráci v oblastech evropské bezpečnosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Evropská unie chce změnit systém obrany. Reaguje tak na množící se útoky teroristů na starém kontinentu. Konkrétní řešení přijeli v pátek do Prahy hledat lídři jednotlivých členských zemí, experti na bezpečnostní rizika nebo vrcholní zástupci NATO. A zásadní projev na Pražské konferenci by mohl zaznít od předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Vy jste už pro úterní The Wall Street Journal se šéfem komise Junckerem napsali, že Evropa musí převzít obranu členských států do svých rukou. Jak přesně to má v praxi fungovat?
Nejde o to vytvářet konkurenci NATO, ale posílit spolupráci Evropských zemí, abychom mohli garantovat bezpečnost a byli schopni čelit reálným hrozbám. Situace se zhoršila, máme tady rozpadlou Libyi, válku v Sýrii nebo migrační vlnu. Máme množící se teroristické i kybernetické útoky v Evropě. Evropa musí reagovat a jsem rád, že lidé podporují cestu posílení obranné spolupráce. V praxi by Evropa měla být schopna rychleji organizovat civilní a vojenské výcvikové mise. My to umíme velmi dobře teoreticky, ale prakticky to příliš dobře nefunguje. Cílem je posílit stabilitu a bezpečnost v okolí Evropy.

Online z Británie: Konzervativci přišli o většinu. Theresa Mayová čelí výzvám k rezignaci

Číst článek

Můžou najít členské státy jednotnou řeč, když se neshodnou třeba v otázce povinného přijímání migrantů?
Myslím, že v řadě otázek ano. A i kdyby to v některých aspektech bylo složitější, tak evropské smlouvy znají model posílené spolupráce. To znamená, že se mohou dohodnout země, které budou mít zájem úžeji spolupracovat v obraně a bezpečnosti. Chci jen dodat, že zemí, která dlouhodobě nepodporovala tuto myšlenku, byla Velká Británie, která z EU právě odchází. Může to znamenat, že i ostatní státy teď lehčeji najdou společnou řeč. Navíc chceme tyto aktivity úzce koordinovat s NATO a jsem osobně rád, že NATO bude dnes mít na konferenci v Praze vysokého zástupce.

Za zásadní pro evropský vývoj se považují i aktuální předčasné parlamentní volby v Británii. Eurokomisař Günther Oettinger prohlásil, že si není jistý, jestli jednání o brexitu začnou kvůli výsledku voleb v plánovaném termínu. Jak hodnotíte jejich výsledek?
Nedokážu si to představit, situace v Británii nebude jednoduchá. Konzervativci nezískali většinu, ačkoliv premiérka vypsala volby, aby posílila svůj mandát o silném brexitu. Dokonce si myslím, že kdyby se volby konaly později, dopadly by ještě hůř, protože Britové se ještě nesetkali s praktickými negativními dopady a složitostmi, které brexit nakonec přinese.

Ale ztrácíme čas, Británie požádala o zahájení vyjednávací lhůty v březnu, ale už jsou tři měsíce pryč, protože jsme čekali na výsledky britských voleb. Myslím si, že to není dobrá situace, protože na jednání o brexitu máme dva roky. Byl bych nerad, kdyby se jednání dále pozdrželo a museli jsme čekat, až se vyjasní poměry ve Velké Británii. Ale výsledek voleb rozhodně není jednoznačný a musíme sledovat postoje jednotlivých aktérů na britské politické scéně, jakým způsobem se postaví k tomu termínu 19. června, kdy dočasná britská premiérka oznámila, že Británie začne vyjednávat.

Zítra se vrací prezident Miloš Zeman ze zahraničí. Oproti původním předpokladům se ale nechystá k okamžitému odvolání ministryně Valachové. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro server Aktuálně.cz řekl, že to bude řešit, až po třídenní cestě do jihočeského kraje. Budete na prezidenta tlačit, aby odvolání uspíšil?
Myslím si, že postup prezidenta není dobrý vzhledem k situaci na ministerstvu školství, je připraven nový ministr, paní ministryně Valachová je připravena odejít, což jasně signalizovala už v průběhu května. Pan prezident má na stole návrh jak o podání demise, tak i o jmenování nového ministra školství. Nejsou žádné ústavní ani jiné důvody, proč by to měl odkládat. Jen ještě připomínám, že je potřeba, aby MŠMT vstoupilo do vyjednávání o státním rozpočtu. Nebyly ještě vyplaceny dotace do sportu. Je potřeba zajistit aplikaci nových zákonů, které se paní ministryni podařilo prosadit. Je proto potřeba, aby nastoupil nový ministr. Pan prezident by měl jednat v souladu s Ústavou a jmenovat ho.

Ještě, když dovolíte k vašemu podvečernímu prohlášení, které se přímo týká vás a vaší ženy. Společně jste vzkázali, že budete hledat jiné uspořádání života. Co vás k tomu vedlo? Proč jste tuto informaci takhle zveřejnili?
Chápu, že jsem veřejná osoba a veřejnost má právo mít základní informace o mém soukromí, nicméně jsme ve veřejném prohlášení se ženou uvedli vše, co bylo potřeba.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme