Od července dojde k další změně cen léků

Od příštího měsíce se musíme připravit na jiné ceny léků. Někteří chronicky nemocní lidé budou muset sáhnou hlouběji do peněženky, protože zdraží například některé medikamenty na vysoký tlak nebo cholesterol. Ceny změní vyhláška ministerstva zdravotnictví, která snižuje úhrady zdravotních pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Podle ministryně Milady Emmerové na tom pojišťovny i pacienti nakonec vydělají, protože farmaceutické firmy ceny léků sníží. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba ale předpokládá, že některé léky budou pro pacienty dražší trvale. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu k tomu řekl:

"Vzhledem k tomu, že naplánované změny jsou masivní, vzhledem k tomu, že my jsme se o změnách u konkrétních léků dozvěděli až teď během pondělí, úterý a vzhledem k tomu, že nám výrobci nám nebyli schopni anoncovat, jestli budou snižovat svoji cenu nebo ne, tak si myslím, že se to pacientů určitě dotkne. U řady léků pouze přechodně, u řady léků trvale."

Lékárny se odvolávají i na to, že pokyny od Ministerstva přišly pozdě. Některé farmaceutické firmy tak zatím ani nestihly potvrdit, že adekvátně sníží ceny. Ředitelka odboru farmacie Ministerstva zdravotnictví Katarína Bártíková ale tvrdí, že pokyny resort vydal včas.

"Měsíc před vydáním vyhlášky tato vyhláška byla platná. Šest týdnů před nabytím účinnosti všichni výrobci věděli, jaká bude jejich úhrada. Domnívám se, že možná je opomenut mezičlánek, a to je zdravotní pojišťovna, která tradičně připravuje jakési překlopení vyhlášky."

Lékárnická komora ale trvá na názoru, že zpoždění je na straně Ministerstva. Situaci ale nakonce může odnést opět pacient. V přechodném období jednoho až dvou měsíců možná doplatí i za lék, který by měl být ze zákona plně hrazen pojišťovnou.

Štěpánka Čechová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme