Od července musejí mít děti vlastní cestovní pas

Cestování po světě je stále jednodušší. Bez cestovních dokladů se ale neobejdeme. Před dovolenou se proto vyplatí zkontrolovat jejich platnost a v zahraničí si na ně dávat pozor, protože obstarávání náhradních dokladů stojí čas, o který se nám zkrátí dovolená. Změna nastává také při cestování s dětmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní pas - ilustrační foto

Cestovní pas - ilustrační foto | Foto: Hana Staňková

Do všech států světa můžeme vyrazit s cestovním pasem. Do zemí evropského hospodářského prostoru nám postačí cestovní doklad v podobě občanského průkazu, stejně tak do Chorvatska, Černé hory, Bosny a Hercegoviny a Srbska. Do Švýcarska mohou pouze s občankou pouze osoby starší 18 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Skalického o cestovních dokladech

Občanský průkaz ale není cestovním dokladem pro děti, i když jsou v něm zapsané. Ty v tomto případě musí mít vlastní doklad, tedy cestovní pas.

Nemusí mít žádný vlastní doklad, pokud je mají v pasu zapsány rodiče. Při zapsání do 1.9. 2006 mohou takto cestovat děti do dosažení 15 let, pokud byly zapsány po 1.3. 2008, tak pouze do dosažení deseti let.

Zbývá upozornit, že od 1.7. tohoto roku se už děti do pasů rodičů nezapisují a musí mít doklad svůj. V případě ztráty cestovního dokladu v zahraničí vydá náhradní cestovní průkaz nejbližší zastupitelský úřad. Na letní sezonu i dočasné konzulární jednatelství.

„Otevíráme konzulární jednatelství pro léto v Barceloně, Burgasu, Portorice, Rijece a Splitu, zároveň posilujeme svoje úřady v Madridu a v Záhřebu, protože to jsou ty destinace, kde se očekává zvýšený nárůst turistů,“ upozorňuje Jana Reinišová, vrchní ředitelka sekce právní ministerstva zahraničních věcí.

V zemi, kde Česká republika nemá diplomatické zastoupení, můžeme požádat o pomoc úřad některé členské země EU.

„Velvyslanectví a národní konzuláty pomáhají svým občanům, ovšem všichni občané Evropské unie mají rovněž právo v nouzi nejvyšší se obrátit na všechny zastupitelské úřady všech členských států Evropské unie. Ty jsou pak povinni jim poskytnout základní pomoc, případně základní evropský společný dokument na návrat do vlasti,“ vysvětluje Vladimír Galuška, náměstek ministra zahraničí.

Čeští policisté v Chorvatsku

I v letošním roce se nejvíc českých turistů vydá na dovolenou do Chorvatska.

„S Chorvatskem několik zemí uzavřelo dohodu o vysílání policistů. Česká republika byla jednou z nich. Tudíž ve městech Omiš a Šibenik bude od 1. července do 31. srpna česká policie působit a bude spolupracovat s tou chorvatskou,“ říká Reinišová.

Čeští policisté budou ve službě nosit uniformy, v jakých slouží v Česku.

Jaroslav Skalický, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme