Od července zlevní hlavní dodavatelé zemní plyn pro domácnosti

Na třetí čtvrtletí sníží RWE ceny v průměru o 6 procent a E-On o 9 procent. Ten snižuje ceny od začátku roku už podruhé. Hlavním důvodem je trvající pokles cen na energetických trzích. Společnost Pražská plynárenská sníží od července ceny plynu pro domácnosti v průměru o sedm procent. E.ON sníží od července celkovou cenu plynu pro domácnosti a maloodběratele o devět procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící plyn

hořící plyn | Foto: MORA Moravia, a. s.

Analytici předpovídali, že ceny plynu klesnou. A to o 2 až 5 procent. Samozřejmě záleží na oblasti a konkrétním distributorovi RWE Transgas, E.ON a Pražská plynárenská.

Trh se zemním plynem je v České republice plně liberalizovaný. To znamená, že Energetický regulační úřad už nereguluje cenu komodity, ale jen sazby za distribuci a přepravu. To je ovšem jen asi pětina celkových nákladů, takže ve výsledku to konečnou cenu ovlivní jen málo.

Ceny na volném trhu jsou určované podle tržních cen ropných derivátů, černého uhlí a kurzu české koruny. Sazby, respektive jejich maximální výši, už neurčuje regulační úřad. Liberalizace trhu byla jedním ze závazků státu vůči Evropské unii.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme