Od českých dálnic by měly zmizet billboardy

Billboardy u dálnic jsou podle expertů nebezpečné. Politici a úředníci mnohokrát slibovali, že s tím něco udělají, ale bezvýsledně. Ministerstvo dopravy tento týden oznámilo, že příští rok neprodlouží agenturám smlouvy na reklamní plochy kolem komunikací. Tento krok by mohl vést skutečně k výraznému omezení výskytu billboardů u dálnic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Billboardy v katastru Berouna, které Děti Země požadují odstranit

Billboardy v katastru Berouna, které Děti Země požadují odstranit | Foto: Petr Jindra

Podle náměstka ministra dopravy Tomáše Kaase je rozhodnutí neprodlužovat smlouvy s reklamními agenturami dlouhodobým zájmem ministerstva dopravy, přičemž důvody k neprodloužení smluv jsou zejména bezpečnostní.

Vojtěch Razima z obecně prospěšné společnosti Acta non verba, která bojuje proti billboardům u silnic, doufá, že může brát prohlášení náměstka Kaase za veřejný slib.

„Když jsme začali tuto kampaň, ministerstvo dopravy bagatelizovalo problematiku s tím, že billboard není tím, kdo řídí, a že billboardy nemůžou za vážné nehody,“ říká Razima a dodává, že už se pod nátlakem médií situace změnila.

Přesto podle Razimy stále ministerstvo dopravy nedělá pro odstranění billboardů u dálnic vše. Obecně prospěšná společnost Acta non verba podala na úředníky, kteří jsou za povolování billboardů odpovědní, tři trestní oznámení pro obecné ohrožení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kaas a Vojtěch Razima hovoří o odstraňování billboardů od českých dálnic v Ozvěnách dne.mp3

„Každé to trestní oznámení má za sebou konkrétní nehodu, kdy nastala nějaká škoda. V jednom případě dokonce došlo ke smrti řidiče automobilu. K té nehodě došlo v listopadu 2008 a ten billboard je tam dál,“ upozorňuje Razima na nehodu, při které řidič na dálnici D5 narazil do konstrukce billboardu.

Tomáš Kaas oponuje, že ministerstvo dopravy dlouhodobě usiluje o to, aby billboardy u dálnic a rychlostních silnic nebyli. „Ministerstvo vydává pouze souhlasy v ochranném pásmu dálnic a rychlostních silnic v nezastavěných územích. V zastavěných územích ochranné pásmo není a povolení na tyto billboardy vydávají stavební úřady.“

Při povolování billboardů se vyskytla korupce, tvrdí aktivista

Obavy, že se billboardy jen neposunou z ochranného pásma, ministerstvo nevyvrací. „Pokud to bude za ochranným pásmem, je to vždy na příslušném stavebním úřadu, který může stavbu povolit,“ dodává Kaas.

Ochranné pásmo je v současné době 250 metrů, ale společnost Acta non verba se zaměřuje především na billboardy do deseti metrů od okraje vozovky. Navíc v případě povolení billboardu stavebním úřadem je podle Razimy závazné a nutné vyjádření právě ministerstva dopravy, což není vždy zárukou.

„Před dvěma měsíci jsme podávali trestní oznámení opět na ministerské úředníky, a to v kombinaci s korupcí, kdy ministerstvo povolilo umístění billboardu opět na plzeňské dálnici,“ říká Razima.

Kdy by měly billboardy od silnic zmizet nelze podle náměstka Kaase přesně říci. „Na výpovědích smluv a neuzavírání dalších se postupně pracuje, ale pokud to jsou pozemky v soukromém vlastnictví, tak musíme zapracovat na legislativě, aby bylo možné tato stavební povolení ukončovat.“

Tomáš Kaas tvrdí, že pokud se podaří prosadit legislativní změny příslušných zákonů, bude do dvou let kolem českých dálnic o stovky billboardů méně.

Vojtěch Razima se ale domnívá, že zákon umožňuje billboardy odstraňovat už nyní, a že odvolávání se na změnu zákonů je pouhou výmluvou.

Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme