Od dramatické plavby lachtana Gastona do Německa uplynulo 10 let

Ničivá povodeň před deseti lety zaplavila v Praze kromě centra města také zoologickou zahradu v Troji. Zaměstnanci museli evakuovat přes tisíc zvířat z dolní části areálu, především velké savce a ptáky. Necelá stovka jich přesto nepřežila, jedním ze symbolů událostí se stal lachtaní samec Gaston.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lachtani při tréninku reagují na pokyny chovatelky Heleny Rozsypalové a zvuky píšťalky

Lachtani při tréninku reagují na pokyny chovatelky Heleny Rozsypalové a zvuky píšťalky | Foto: Jiří Trojánek, Zoo Praha

Gorily nebo nosorožce se v srpnu 2002 podařilo zachránit na poslední chvíli. S umístěním evakuovaných zvířat pomohly i ostatní tuzemské zahrady.

„Jakmile někdo potřeboval pomoct – a u té povodňové vlny v Praze to bylo zjevné, tak se ty zahrady ozývaly samy. Bylo relativně snadné koordinovat převozy zvířat, pro která jsme neměli umístění v Praze, do jiných zoologických zahrad, které uvolňovaly své prostory. My jsme tuhle pomoc vlastně jen koordinovali, protože musím říct, že unie a pomoc v ní fungovaly bezvadně,“ zdůrazňuje tehdejší ředitel zoo Petr Fejk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tehdejší ředitel zoo Petr Fejk popsal Gastonovu vyčerpávající pouť

Ošetřovatelka lachtanů Helena Rosypalová vzpomíná, že její svěřenci uplavali hlavně kvůli nepřesnému varování:

„My jsme měli dost zkreslené informace o tom, jak ta voda bude velká. Říkalo se, že bude maximálně stoletá, a ona byla pětisetletá. Lachtaní pavilon je dělaný na stoletou vodu, takže my jsme se vůbec neobávali, že by se bazén naplnil až po ta skla, voda se přelila a lachtani se rozplavali do okolí.“

Tři lachtaní samice se podařilo včas chytit. Samec Gaston však po dni stráveném v zatopeném sloním výběhu zmizel do vltavského proudu, který ho zanesl až do Německa.

Muž z Třeboně se utopil v několika centimetrech vody. Byl poslední obětí povodní 2002

Číst článek

„V první fázi bojoval s proudem, ale slábnul, tak se nechal unášet. Byl naprosto vyčerpaný, stresovaný, zraněný, i s počínající infekcí. A tomu všemu po té dlouhé anabázi, kdy skončil až v Lutherstadtu u Berlína, nakonec podlehl,“ popisuje Fejk.

Kromě Gastona přišla Zoo Praha o tři hrochy jednoho slona, lva a další téměř stovku zvířat.

Jan Herget, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme