Od Klause k Fialovi, před 25 lety vznikla Občanská demokratická strana

Před 25 lety vznikla Občanská demokratická strana. Na začátku roku 1991 se oddělila od Občanského fóra a poté se 20. dubna sešel v Olomouci ustavující kongres ODS. Prvním předsedou byl zvolen Václav Klaus, který se stal na dlouhá léta doslova ikonou strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na kongresu ODS

Petr Fiala na kongresu ODS | Foto: Filip Jandourek

Na prvním kongresu politici definovali ODS jako demokratickou, pravicovou stranu s konzervativním programem.

„Stanovisko pragmatického, realistického, pravicového, konzervativního zaměření s důrazem na občanskou demokracii, tržní ekonomiku a podobně je snad zřetelné a jasné,“ konstatoval předseda strany Václav Klaus.

Jedním z prvních cílů ODS bylo vyhrát v Československu parlamentní volby. Do boje v roce 1992 vstoupila s programem Svoboda a prosperita, s novým logem v podobě modrého ptáka a po boku Křesťanskodemokratické strany, se kterou uzavřela koalici.

„ODS o sobě říkala, že je výrazně pravicová, a byla nositelem transformačního procesu zejména v ekonomické oblasti. Jedno ani druhé tady předtím nebylo,“ přibližuje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

V Česku nakonec koalice zvítězila, na Slovensku ale získalo většinu Hnutí za demokratické Slovensko v čele s Vladimírem Mečiarem. Výsledkem voleb tak bylo i rozdělení Československa, na české straně v režii ODS.

Sarajevský atentát a opoziční smlouva

První volby do Poslanecké sněmovny, které se uskutečnily v roce 1996, ODS pod vedením Václava Klause vyhrála. Později sestavila menšinovou vládu společně s KDU-ČSL a ODA.

Václav Klaus | Foto: Pavel Hrabica

Zlatou éru přerušil na podzim 1997 takzvaný sarajevský atentát, ke kterému vedly skandály s financováním strany.

Místopředsedové Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali Klause, aby odstoupil z čela ODS v době, kdy byl zrovna v Sarajevu. Vládní koalice se následně rozpadla.

V předčasných volbách o rok později skončila ODS druhá. Vítězná sociální demokracie v čele se současným prezidentem Milošem Zemanem mohla vládnout jen díky opoziční smlouvě, kterou spolu obě strany uzavřely. V senátních a krajských volbách v roce 1998 ale ODS katastrofálně propadla.

Mirek Topolánek a Petr Nečas

Na výsluní se strana vrátila po volbách do sněmovny v roce 2006. Pod vedením Mirka Topolánka získala přes 35 procent hlasů a zvítězila s historicky nejlepším výsledkem jakékoliv strany od vzniku republiky.

Na stabilní vládu to ale nakonec nestačilo. Koalice složená z ODS, KDU-ČSL a Strany zelených měla přesně 100 poslanců ve 200členné dolní komoře. O dva roky později se navíc se stranou definitivně rozešel otec zakladatel, tehdy už podruhé zvolený prezident Václav Klaus.

Mirek Topolánek | Foto: Tomáš Adamec

„Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicové a občanské ve stranu politického středu a stranu spíše lobbistických zájmů než idejí nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat vám za titul čestného předsedy a tohoto titulu se definitivně vzdát,“ řekl na volebním sjezdu strany.

Předsedu Mirka Topolánka pak v průběhu předvolební kampaně v roce 2010 vystřídal v čele ODS Petr Nečas. Ve volbách sice strana skončila druhá za ČSSD, prezident Klaus ale pověřil Nečase sestavením nové vlády. ODS následně vytvořila s TOP 09 a Věcmi veřejnými koalici, která měla ve sněmovně pohodlnou většinu 118 poslanců.

Po aféře Petra Nečase a jeho vedoucí kanceláře Jany Nagyové, později Nečasové, ale přišla ODS o premiérský post. Od sněmovních voleb v roce 2013 se její preference pohybovaly v jednociferných číslech. Úbytek se zastavil poté, co strana před dvěma lety změnila vedení.

„Spadli jsme hluboko, zklamali jsme voliče, dovolili jsme vyrůst soupeřům. Je před námi mnoho drobné, každodenní a dlouhodobé práce,“ prohlásil bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně, ministr školství v Nečasově vládě a nový předseda ODS Petr Fiala.

ODS - výsledky voleb do Poslanecké sněmovny PČR | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme