Od ledna najdou děti z rozvrácených rodin útočiště u profesionálních rodičů

Když se dítě dostane do situace, že už nemůže kvůli vážným problémům zůstat v rodině, zpravidla v Česku putuje do ústavu. Tam čeká, než se pro něj najde nová rodina. Od nového roku už ale jeho první kroky nepovedou za zeď výchovné organizace, ale přímo k profesionálnímu pěstounovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský domov v Kladně

Dětský domov v Kladně | Foto: Jana Káninská

Vyškolený odborník, který nově dostane za opatrování plat, musí být kdykoliv připraven vytvořit dítěti nový domov. Pěstouni na přechodnou dobu fungují skoro jako žlutí andělé v krizových situacích. Dítě potřebuje náhradní útočiště a tito lidé mu ho okamžitě nabídnou. Takovou zkušenost má i paní Hana.

„Já třeba nezapomenu na prázdniny, kdy mi jedno svěřené dítě řeklo, že to byly jeho nejkrásnější prázdniny v životě. A byla to jen dovolená v lese v horách, kde jsme chodili na borůvky. Pro něj to znamenalo moc, protože nikdy předtím nic takového nezažilo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou fungovat profesionální pěstouni, zjišťovala Petra Benešová

Krizoví pěstouni následně pomáhají buď s navrácením dítěte zpět do biologické rodiny nebo mu usnadňují přechod do té pěstounské nebo adoptivní.

„Tito lidé budou zajištěni stálým platem, protože plní funkci pohotovostní a krizovou. Odměna se bude pohybovat kolem 20 tisíc korun hrubého měsíčně. Specifikum je v tom, že pěstoun skutečně musí být připraven dítě přijmout a že si dítě nevybírá,“ vysvětluje Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí.

Pěstouni na přechodnou dobu dostanou také podrobnější školení. A také odbornou podporu, kterou jim může poskytnout například říčanské sdružení Rozum a cit.

„Je důležité je upozorňovat na to, jaký to bude mít vliv na jejich rodinu. Měli třeba malé děti a vůbec si neuvědomovali, že by jim do rodiny přišlo dítě, které by u nich strávilo maximálně rok a pak by odešlo a jak by to jejich čtyřleté dítě vnímalo. Pokud mají vlastní děti, měl by být rozdíl alespoň 8 let,“ říká psycholog Martin Galbavý.

Kromě vzdělávání budou mít nově pěstouni také nárok na dovolenou. „Je tam nárokováno 14 dní dlouhodobého odlehčení. My jim budeme nabízet například odlehčení nějakými víkendovými pobyty pro děti nebo z toho budou financované i tábory,“ podotýká ředitelka říčanského sdružení Jaroslava Máliková.

Všechny náhradní rodiny, kterých je dnes více než osm tisíc, pak jsou od nového roku pod větším dohledem sociálních pracovníků a odborníků.

Igor Maňour, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme