Od ledna nemají být dávky v hmotné nouzi v hotovosti

Lidé na podpoře přijdou o možnost za sociální dávky nakupovat alkohol a cigarety. Nová platební karta, jejímž prostřednictvím chtějí úřady dávky vyplácet, nebude fungovat v bankomatech a nepůjde s ní zaplatit v baru. Zjistily to Hospodářské noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokladna

Pokladna | Foto: Tomáš Adamec

V první fázi dostanou kartu ti lidé, kteří ji budou používat povinně. Bude se jednat o ty, kteří dostávají podporu v hmotné nouzi. Jsou jich desítky tisíc a stát jim ročně dohromady přispívá 4 miliardy korun. U jiných dávek bude její používání dobrovolné. Podle Hospodářských novin to zatím vypadá celkově na 800 tisíc karet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciální sociální kartě mluvila v Dopoledním Radiožurnálu Alžběta Havlová.

Karta bude mít několik funkcí: identifikační, autorizační a platební. „Každý účastník sociálního systému bude držitelem této karty a bude ji používat pro komunikaci se svým protějškem na straně státu. Pro výplatu dávek platební funkci použít může, v případě dávek, kde jsou účelově vázané prostředky, pak platební funkci použít musí,“ přiblížil 1. náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Nebude se ale jednat o klasické platební karty, tak jak je známe. Podstatou sociálních karet bude, že se nebudou moci zneužívat na nákup alkoholu nebo cigaret. Peníze ze sociálních dávek bude mít člověk na svém účtu u České správy sociálního zabezpečení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni a 1. náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška ve Světě o jedné.

Karty bude možné propojit také s daňovou správou, takže s ní nebude možné vybírat z bankomatu nebo platit v baru. Použít samozřejmě půjde v supermarketu, ale pokud kontroloři na účtence najdou alkohol nebo cigarety, dávky sníží nebo odeberou.

Hotovost si může pomocí platební karty ale vybrat z bankomatu například člověk, který pobírá podporu v nezaměstnanosti. Může na kartu nakupovat bez omezení. Peníze si také může převést na svůj účet. „Pokud jde o hmotnou nouzi, tak způsob výplaty určuje plátce, tedy úřad práce. Klient si nebude moci vybírat z bankomatu libovolné prostředky,“ upřesnil Šiška.

Nové platební terminály

Jaká banka bude mít karty na starosti, zatím není jasné. V nejbližší době má být vypsána soutěž. Bankám se zakázka na první pohled prý zdá zajímavá. Ale počáteční investice bude velká a návratnost v řádu let.

Banka bude totiž muset vydat tisíce karet včetně nových platebních terminálů pro obchodníky. Za odměnu ale dostane z každé transakce kolem 1 procenta. Náklady pro státní kasu mají být na druhou stranu nulové a úspora ve stovkách milionů korun.

Ředitel Programů sociální integrace ze společnosti Člověk v tísni Jan Černý ale považuje návrh ministerstva za často rozporuplný. „Působí to na mě, že je potřeba se na to dívat jako na obchodní případ. Ministerstvo nezastírá, že cílí na největší část balíku, na pojistné dávky. To znamená, že to je proti nepřizpůsobivým nebo těm, kteří údajně zneužívají dávky. Já znám hodně málo lidí, kteří je zneužívají tak, jak se o tom mluví,“ uzavřel Černý.

Podobné projekty znají třeba v Itálii, na Slovensku nebo ve Velké Británii. Výsledkem bylo snížení nákladů pro stát. Na druhou stranu předseda Národní rady pro osoby se zdravotním postižením Václav Krása považuje sociální kartu za stigma pro její držitele a za další možnost, jak by se mohli obohatit případní tuneláři. Proti jsou i někteří starostové těch měst a městských částí, které místo dávek dávají lidem poukázky.

Lenka Šumová, Alžběta Havlová, Markéta Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme