Od ledna platí nařízení o místní a časové dostupnosti zdravotní péče

K praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi nebo do lékárny by to pacienti neměli mít dál než 35 minut jízdy autem. Za některými specialisty, třeba za diabetologem nebo na rehabilitaci, by lidé měli dojet do 45 minut. Zdravotní pojišťovny se totiž od ledna řídí nařízením o místní a časové dostupnosti péče.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

K očaři nebo na ušní, krční, nosní do 45 minut. Za hodinu na hemodialýzu, k psychiatrovi nebo logopedovi.

Do půl druhé hodiny bychom měli dojet třeba na alergologii. Za některou specializovanou péčí, třeba na neurochirurgii, by ale lidé mohli cestovat přes půl republiky. Jsou na to dvě hodiny jízdy autem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o dostupnosti zdravotní péče zjišťovala pro Ranní Radiožurnál Lenka Jansová

Změnu kritizovali pacienti. Báli se, že hlavně v odlehlejších regionech to budou mít k lékaři daleko. Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek dojezdové doby hájí.

„Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění poprvé ve své historii zavedla nárok pacienta na časovou a místní dostupnost zdravotní péče. Do této chvíle pacient tento nárok neměl a nikdo mu ho ani negarantoval.“

Pacienti by se také od ledna měli dostat rychleji na operaci. Třeba na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu by nikde v republice neměli čekat déle než 52 týdnů. Lhůty se mohou časem změnit, až se vyhodnotí, jak to funguje.

Nemocnice: Dostupnost péče zhorší úhradová vyhláška

Ředitel nemocnice v Hranicích na Přerovsku a předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sölich ale považuje za problém finanční úhrady ze strany zdravotních pojišťoven.

„Kapacita zdravotnických zařízení, ta je dostatečná v naší republice. Ale zdravotní pojišťovny nás limitují v úhradách a paradoxně úhradová vyhláška letošního roku, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví, zhorší časovou dostupnost zdravotní péče. My budeme mít o 6 až 7 procent reálných peněz méně než v loňském roce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nařízení o místní a časové dostupnosti péče jsme v Ranním interview mluvili s předsedou Asociace českých a moravských nemocnic Eduardem Sölichem

„To znamená, že zdravotnická zařízení se nebudou pouštět do plánovaných výkonů v takovém množství; to jsou výkony, které nebudou zaplacené, a navíc jsou poměrně materiálově náročné. Takže když to shrnu, tak ministerstvo zdravotnictví paradoxně vytváří podmínky pro neplnění nařízení vlády,“ konstatoval Eduard Sölich v Ranním interview.

Nařízení o místní a časové dostupnosti péče asociace nemocnic kritizuje; například stanovení dojezdové doby je podle Sölicha v naší republice naprosto zbytečné.

Lidé na Šumavě nečekají, že se díky novému zákonu zlepší dostupnost lékařské péče

Číst článek

„Z pohledu pacienta to bude jednoznačně zhoršení komfortu, protože dnes je síť zdravotnických zařízení daleko hustší a s dojezdovou vzdáleností problém není, až na některé případy pohotovostí.“

V Karlovarském kraji chybí praktičtí lékaři v odlehlých oblastech, daleko jsou i zubaři

Číst článek

„Ale je tady druhá strana mince: za dva roky budou končit smlouvy ambulantním lékařům. Ty časy mohou být - a já předpokládám, že budou - argumentem zdravotních pojišťoven pro redukci poskytovatelů. A tam nastane opravdu velký problém,“ varoval předseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Lenka Jansová, mta, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme