Od ledna platí nový trestní zákoník, přinese zásadní změny

Česko od ledna čeká jedna z největších změn v justici za poslední půlstoletí. Vstupuje v platnost nový trestní zákoník, který svým nastavením podle odborníků odpovídá modernímu pojetí zločinu a trestu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon

Zákon | Foto: Filip Rožánek

Převratná norma střídá zastaralý zákon ze šedesátých let. Zavádí mnoho novinek a soudcům dává možnost lépe reagovat na individuální aspekty jednotlivých kauz. Děkan Právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil, který coby někdejší ministr spravedlnosti pomáhal nový trestní kodex prosadit, považuje za jeho nejdůležitější přínos - změnu filozofie.

"Kdy nový trestní zákoník, který nahrazuje starý komunistický, bude na prvním místě chránit život a zdraví našich spoluobčanů. Proto v něm jsou také přísnější sazby u trestných činů jako je vražda či ublížení na zdraví. Původní trestní zákoník na prvním místě ochraňoval společenské zřízení a hodnoty, které nebyly spojeny s jednotlivcem," řekl Pospíšil na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

V lednu vstupuje v platnost nový trestní zákoník. Téma pro děkana Právnické fakulty v Plzni Jiřího Pospíšila.

Norma stanovuje některé nové trestné činy, jiné zase ruší. Což má za vedlejší účinek i propuštění stovek vězňů. Půjde o drobné zloděje, kteří kradli opakovaně, o odsouzené za pytláctví, za jízdu bez řidičského oprávnění, za nelegální výrobu lihu či za záškodnictví.

Soudy by měly kvůli novele trestního zákoníku přezkoumat případy šestnácti set vězňů. "Určitě je budeme propouštět hned, jakmile soud přezkoumá jejich případ a rozhodne o tom, že mají být propuštěni. Bude se to dít individuálně. Nejdříve se podrobí výstupní zdravotní prohlídce a potom se provedou administrativní úkony tak, aby mohli jít do civilu," řekl Rádiu Česko mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Propuštění části vězňů je však jen jeden z dopadů trestního zákoníku. Jak uvedl Libor Vávra, předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 a odborník na trestní právo, pozitivní změnou je zásada, že v budou mnohem přísněji trestány činy proti životu a zdraví a osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od ledna začne paltit nový trestní zákoník. Ptáme se předsedy Obvodního soudu pro Prahu 1 Libora Vávry.

"To znamená, že dochází už konečně k oddělení zásadních trestných činů od majetkových, které zejména za minulého režimu, byly zcela evidentně nadhodnocovány," uvedl.

Jednou ze změn, který trestní zákoník od ledna přináší je například to, že přestává být zločinem třeba jízda bez dokladů nebo nelegální výroba cigaret.

"Česká republika trpí nadměrnou kriminalizací některých protiprávních jednání. Podstata je v tom, že stát má k dispozici celou řadu různých typů trestání a trestní právo by mělo přicházet do úvahy jenom v těch nejzávažnějších protispolečenských jevů," domnívá se právník.

Také podle Jiřího Pospíšila Česká republika příliš nevyužívá jiné formy trestání a většinu protiprávních činů dává automaticky k soudu a činí z nich trestné činy.

"Tady máme leccos co ještě dohánět. A do budoucnosti, až se udělá moderní přestupkové řízení a moderní správní trestání v ČR a bude v něj větší důvěra, tak doufám, že se některé méně závažné trestné činy překlopí do oblasti přestupků a správních deliktů," řekl Rádiu Česko.,

Více alternativních trestů

Na základě nového trestního kodexu by se mělo více využívat takzvaných alternativních trestů. Objevují se i nové tresty - domácí vězení, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce.

"Je to krok správným směrem. Česká republika patří mezi země s největším počtem vězňů na počet obyvatel. V Evropě jsme na absolutní špičce. Každý volá po potrestání zločince, je ale evidentní, že razantní trestání nenese výsledky v tom, že by trestná činnost podstatně klesala," uvedl Vávra.

Jistý problém v souvislosti s alternativními tresty je podle právníka v tom, že se nepodařilo včas zabezpečit výkon trestu domácího vězení pomocí náramků.

"Což je pro mě velké překvapení a důvod ke smutku. Tento trest byl už v minulosti podporován všemi politickými stranami a nechápu, že předchozí vlády na to dávno resort nepřipravili. Mohli jsme ušetřit velké peníze a nemuseli jsme do budoucna přetěžovat probační a mediační službu," řekl Vávra Rádiu Česko.

Jízda bez řidičského průkazu - nově přestupek

Nový trestní zákoník mění také vnímání jízdy bez řidičského oprávnění. "Jízda bez řidičského průkazu, za kterou má osoba, která se jí dopustí, uložen zákaz činnosti řízení motorových vozidel, bude nadále trestná. Půjde o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," vysvětlil v Ozvěnách dne Bohuslav Horký, místopředseda Městského soudu pro věci trestní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový trestní zákoník mění mimo jiné i vnímání jízdy bez řidičského oprávnění. V Ozvěnách dne Rž o tom hovořili Bohuslav Horký,- místopředseda Městského soudu v Praze a odborník na dopravní bezpečnost, Jaroslav Hořín.

Odpadne však podle něj souběh dvou trestných činů - řízení bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Trestné nebudou podle Horkého pouze osoby, které budou poprvé řídit bez řidičského oprávnění. "Aniž by měly takovouto činnost zakázanou, aniž by jim bylo řidičské oprávnění odňato. V takovém případě správní úřady uloží této osobě zákaz činnosti řízení motorových vozidel," dodal soudce.

Změnu v novém trestním zákoníku nevítá odborník na dopravní bezpečnost Jaroslav Hořín. "Sazba trestní je přece jenom mnohem větší hrozbou. Alespoň v povědomí lidí i řidičů."

Ondřej Černý, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme