Od ledna se začne rušit druhý pilíř penzijní reformy, vklady se budou vracet

Druhý pilíř penzijní reformy končí. Lidem, kteří v něm spořili, se peníze vrátí. Vláda chystá v důchodovém systému i další změny. Třeba to, že by dnešní mladí lidé nemuseli chodit do penze po sedmdesátce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prasátko, peníze, spoření, finance | Foto: luxstorm | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Už od 1. ledna se začne rušit druhý pilíř důchodové reformy. Podrobné instrukce dostanou zainteresovaní klienti do konce března.

„Prostředky penzijní společnosti se potom budou vyplácet v období od 15. 10. do 31. 12. 2016 a do 30. 9. 2016 musí účastník sdělit penzijní společnosti, jakým způsobem si bude přát vyplatit tyto prostředky,“ popsala další postup náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konec druhého pilíře i další změny v důchodovém systému popsala Věra Masopustová

„Buď tedy v hotovosti, na svůj účet, nebo složenkou, nebo převedením do třetího pilíře.“

Z části vrácených peněz můžou lidé doplatit pojistné do státního důchodového systému. Penze od státu se jim tak v budoucnu nesníží.

„Pojistné se bude doplácet dobrovolně na základě žádosti o sdělení výše doplatku. Tu žádost podá účastník u okresní správy sociálního zabezpečení v místě svého trvalého pobytu, a to nejpozději do 30. 6. 2017,“ vysvětlila Merhautová.

Další změny na obzoru

Stát chystá v důchodovém systému i další změny. Třeba to, že by dnešní mladí lidé nemuseli chodit do penze po sedmdesátce. Předběžně se na tom už shodla koalice, říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD:

„Počítáme s tím, že ji v tuto chvíli zastropujeme na 65 letech. A i když by se to potom třeba každých 5 let přehodnocovalo v souvislosti s tím, jak se vlastně vyvíjí věk dožití v naší zemi, tak pořád to bude pro lidi jasnější než v tuto chvíli perspektiva zdánlivě nekonečného odchodu věku do důchodu.“

„Když je každému zřejmé, že jsou profese, které nemohou pracovat do 70 let,“ uvedla Marksová.

Další novinkou je zvýhodnění rodin s více dětmi při odvodu pojistného. Platit by mohly nižší sazby. Potřebné novely mají v roce 2016 projít legislativním procesem a platit by mohly od roku 2017.

Druhý pilíř důchodové reformy | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme