Od ledna začne platit novela zákoníku práce. Zavádí řadu změn

Radiožurnál se v tomto týdnu dotkl už mnoha změn, které přinese příští rok v naší legislativě. A v době ne právě nadějných ekonomických prognóz budou v řadě ohledů nově nastaveny i vztahy mezi firmami a zaměstnanci - vzhledem k úpravám v zákoníku práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní linka

Výrobní linka | Foto: Roman Miler

Změny v zákoníku mimo jiné dávají zaměstnavatelům volnější ruku při rozvazování pracovního poměru, omezují smlouvy na dobu určitou, zpřísňují pravidla pro nemocenskou nebo pro výplatu odstupného. Odborářům se řada z uzákoněných novinek nezamlouvá.

„Samozřejmě, pokud jde o změnu poskytování odstupného, to znamená zhoršení postavení zaměstnanců, a samozřejmě nelíbí se nám také zavedení nového výpovědního důvodu, tedy důvodu porušení režimu práceneschopného,“ konstatovala v Ozvěnách dne Zdenka Kindlová, tajemnice legislativní rady Českomoravské konfederace odborových svazů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v zákoníku práce diskutovali v Ozvěnách dne Zdenka Kindlová z Českomoravské konfederace odborových svazů a Jan Wiesner, prezident konfederace zaměstnavatelských svazů

Prezident Konfederace zaměstnavatelských svazů Jan Wiesner potvrdil, že nový zákoník práce je v řadě ohledů pro zaměstnavatele výhodnější.

„Jsou tam věci, které jsme požadovali už léta, protože si myslím, že jsou to věci logické, věci, které přispívají i k tomu, aby se zvýšila pracovní morálka a aby samozřejmě ta odpovědnost pracovníků byla daleko vyšší.“

ČTĚTE TAKÉ: Vyšší DPH zdraží i léky. Platit se už nebude za položky na receptu

„Vítáme jednak ty věci, které se týkají prodloužení zkušební doby, poněvadž to se týká především vedoucích pracovníků, kde ty tři měsíce skutečně bylo málo, poněvadž za 3 měsíce se málokde – u těch složitých firem – dá poznat, co v člověku je a jakým způsobem bude působit,“ řekl Wiesner.

Zaměstnavatelé podle něj tak uvítali, že pracovní smlouvu na dobu určitou lze nově sjednávat až na tři roky, namísto dosavadních dvou. U stejného podniku by se ale neměla opakovat víc než třikrát po sobě.

„V současné době to má velký vliv, poněvadž ty podniky jsou dneska na rozhraní, málokdo má zakázky na dlouhou dobu dopředu a musí samozřejmě i podle toho upravovat personální situaci ve firmě. Takže to je pro nás dobré, stejně jako dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli také. To jsou všechno věci, které, myslím si, jsou dobré,“ uvedl prezident zaměstnavatelských svazů.

ČTĚTE TAKÉ: Agentury vidí nový zákon o zaměstnanosti jako zbytečný

Podle Zdenky Kindlové z ČMKOS je ale třeba vyčkat s hodnocením toho, zda nové podmínky mohou přispět k pružnějšímu fungování pracovního trhu.

„Uvidíme, až novela zákoníku práce vstoupí v účinnost, jestli skutečně přispěje k tomu, co se očekává, tedy k tomu, aby zaměstnavatelé vytvářeli nová pracovní místa.“

„Samozřejmě naším zájmem je udržet zaměstnanost a byli bychom opravdu rádi, kdyby počet nových pracovních míst rostl – to myslím je logické. Jestli k tomu přispěje změna zákoníku práce, to už je otázka jiná,“ dodala Kindlová.

Jaroslav Beránek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme