Od listopadu by měla klesnout cena léků

Léky by měly být levnější. Klesnout u nich má maximální cena. Změna, která začne platit v listopadu, se dotkne stovek přípravků. Lidé by podle propočtů ministerstva zdravotnictví měli celkově ušetřit víc než miliardu šest set miliónů korun. Finanční úspory by měly znamenat i efektivnější léčbu. Snížení výdajů by se totiž mělo dotknout i zdravotních pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Při změně cen vycházel Státní úřad pro kontrolu léčiv z cen platných v jiných zemích Evropské unie. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka změnu nejvíc pocítí uživatelé léku na nádorová onemocnění a respirační choroby.

"Chci připomenout, že je to změna připravená v rámci batohu, která byla opozicí kritizována a byli jsme nařčeni naopak z toho, že budeme léčiva zdražovat. Je to přesně naopak. Pacienti ušetří 1,6 miliardy a dokonce budou šetřit i pojišťovny. To je to, co zdůrazňuji, systém zdravotnictví se dá nastavit tak, že mohou šetřit všichni."

Stínový ministr zdravotnictví ČSSD a poslanec David Rath ale slibovaným úsporám nevěří: "Tím, že snížili jen tabulkové ceny, které neslouží k ničemu, protože v reálném životě se nepoužívají, tak žádná úspora nebude. Nikdo neušetří ani korunu, bohužel."

Stoupnout by měl i počet léků bez doplatku. Ze současné zhruba tisícovky asi o polovinu. Podle šéfa Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromíra Gajdáčka díky novému ocenění léků ušetří: "Asi řádově ve sta tisících. Počítám 200 až 300 tisíc korun."

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme