Od neděle platí zimní čas, noc bude o hodinu delší

V noci na neděli se mění čas, a proto si přispíme o hodinu déle. Ve tři hodiny skončí letní čas a ručičky se posunou o 60 minut nazpět. Změna času většinou lidem nepřináší větší problémy. Citlivější osoby se s tím ale mohou vyrovnávat pomaleji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hodiny, čas | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Problém letního času není v tom, že by to na lidský organismus špatně působilo, ale v tom, že někteří lidé prostě nesnáší změnu denního režimu,“ vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš. Podle něj by si citliví lidé, kteří chtějí zklidnit svůj biorytmus, měli chodit včas spát a neponocovat. Změnu času podle něj potom nejlépe stabilizujete tím, že si půjdete o hodinu dříve lehnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu změny času na lidský organismus mluvil v Ranním interview Radiožurnálu psycholog Jeroným Klimeš.

Posun denního rytmu může být ale rizikový například u lidí trpících cukrovkou nebo epilepsií, protože jsou závislí na pravidelném příjmu léků.

„Máme řádově statisíce lidí v naší populaci, kteří mají různé diagnózy, a vysloveně na úrovni lékařským učebnic by neměli podstupovat takové změny denního rytmu. Z toho důvodu mají zakázanou práci na směnný provoz a podobně,“ potvrzuje vědecký pracovník z lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jan Šimůne.

Časová změna navíc pozdrží 16 vlakových spojů, které se na necelou hodinu zastaví v nejbližší stanici a znovu se rozjedou až po druhé hodině takzvaného zimního času. Jde převážně o noční mezinárodní rychlíky. Odstávku plánují také některé banky. Zítra v noci na několik hodin znepřístupní internetové bankovnictví.

Zimní čas bude platit až do poslední březnové neděle příštího roku, tedy do 27. března.

Martin Drtina, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme