Od pátku se v Česku utopilo osm lidí, roli hrály alkohol i vedra

V pátek a o prodlouženém víkendu se v Česku utopilo osm lidí. Podíl na úmrtích měly alkohol i vedra. Jeden mladík se šel koupat, ačkoli zřejmě neuměl plavat. Vyplývá to z informací ČTK od zdravotníků, hasičů a policie. Odborníci radí, aby lidé při nynějších vysokých teplotách nepřeceňovali své síly a vyhnuli se větší námaze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koupání v Curychu | Zdroj: Reuters

Poslední obětí je třiadvacetiletý muž, který dnes večer utonul při koupání u obce Kosičky na Královéhradecku.

Hasiči jeho tělo objevili v písníku poblíž obce po kratším pátrání, řekl ČTK operační důstojník krajského hasičského sboru. Okolnosti jeho smrti zatím vyšetřuje policie.

Také další třiadvacetiletý mladík utonul dnes při koupání v jezeře Lhota poblíž obce Dřísy u Prahy.

Podle policie seskočil ze šlapadla, aby se vykoupal, a už se nevynořil. Nalezen byl až po hodině, záchranáři mu již nemohli pomoci.

Dalšího třiadvacetiletého muže našli záchranáři dnes nad ránem v táborské vodní nádrži Jordán. Mladíka hledali již od nedělních deseti hodin večer.

Podle mluvčího policie Miroslava Doubka opilí kamarádi utonulého říkali, že ho naposled viděli poblíž mola. Kamarádi pohřešovaného měli podle policie v dechu 2,5 až tři promile alkoholu.

V neděli vpodvečer se utopil devatenáctiletý muž v Blansku v zatopeném lomu poblíž nádraží. Mladík byl cizinec, asi z Bulharska.

„Šel se vykoupat se svým kamarádem, ale pravděpodobně neuměl plavat a neodhadl hloubku vody,“ řekla mluvčí policie Alice Musilová.

V Polsku se o horkém víkendu utopilo 41 lidí, častou příčinou byl alkohol

Číst článek

V sobotu zahynuli při koupání dva lidé. Jeden muž se utopil v pískovně Malviny u Čelákovic u Prahy a další v nádrži Džbán v pražské Divoké Šárce.

V případu ze Džbánu se sešlo několik nebezpečných okolností. V Praze jednak stejně jako v celé republice padaly teplotní rekordy, muž chtěl přeplavat celou nádrž, a navíc podle mluvčího pražské policie Jana Daňka předtím vypil větší množství alkoholu.

V pátek rovněž utonuli dva lidé, dalších několik topících se povedlo zachránit. Jedna mladá žena se utopila v jezeru u Dřís u Prahy, které se pokoušela přeplavat.

V Orlické přehradě na Příbramsku se topil přibližně sedmdesátiletý muž, a přestože se ho svědci neštěstí pokoušeli oživit, zemřel.

Dva lidé skončili o víkendu v kritickém stavu, poté co se topili ve vodních nádržích v Moravskoslezském kraji.

Plavání, stejně jako každá jiná větší fyzická zátěž, může být v nynějších tropických teplotách nebezpečné. Mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová například uvedla, že počet výjezdů záchranek v aktuálních vedrech stoupl o pětinu.

Jihomoravští záchranáři zaznamenali podle tamní mluvčí Barbory Zuchové v prvních dnech prázdnin o třetinu výjezdů více než obvykle.

Záchranáři proto upozorňují všechny lidi na to, aby se v létě nepřepínali, nepřeceňovali své síly a aby dávali pozor na své blízké.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme