Od popravy Milady Horákové komunistickým režimem uplynulo 63 let

27. června 1950 byla komunistickým režimem popravena Milada Horáková. Právnička a politička, která se stala symbolem pojmu justiční vražda, byla spolu s dvanácti kolegy odsouzena za velezradu a špionáž.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Horáková při závěrečné řeči

Milada Horáková při závěrečné řeči | Foto: Národní filmový archiv

„Jaké byly pohnutky mého jednání? Slavný státní soude, myslím, že i během vyšetřování u Státní bezpečnosti vyšlo najevo, že jedno je jisté – že nebyly nízké a nečestné,“ prohlásila Horáková v záverečné řeči před soudem.

Režim ji popravil na základě vykonstruovaného procesu. Smrt Horákové si lidé připomínají v Den památky obětí komunistického režimu. Výročí dnes na mnoha místech připomenou pietní akty i další akce.

Milada Horáková ve 30. letech pracovala hlavně v Ženské národní radě. Angažovala se ve prospěch zrovnoprávnění žen a v otázkách solidarity. Z roku 1932 pochází záznam jejího vystoupení v Československém rozhlase.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost a osud Milady Horákové připomněl redaktor Jaroslav Skalický

Za války působila v odboji, nacisté ji zatkli v roce 1940. U soudu dostala trest smrti, který jí zmírnili na osm let vězení. Po osvobození přijala poslanecký mandát Prozatímního národního shromáždění a v roce 1946 byla zvolena do Národního shromáždění.

Neskrývala svůj kritický postoj k činnosti poválečných lidových soudů, k řešení sociální, hospodářské a zahraniční politiky. Dostala se tak do hledáčku státní bezpečnosti. Nechvalně známý politický proces se 13 lidmi byl vykonstruovaným propagandistickým divadlem, které mělo zastrašit odpůrce režimu.

Komunistická justice proces připravila do posledních detailů včetně výpovědí obviněných. Přes brutální zacházení a hlavně psychický nátlak si mnozí obžalovaní zachovali u soudu svou čest a zejména Milada Horáková byla silná až do posledních chvil.

Rozhlas o procesu informoval několikrát denně. Vysílal cenzurované sestříhané záznamy, ale i rezoluce zmanipulovaných pracujících, kteří v nich požadovali nejtěžší tresty. Zvláště pro Miladu Horákovou žádaly milost osobnosti z celého světa včetně Alberta Einsteina. Komunistický režim neustoupil.

Při vykonstruovaných politických procesech za komunistické totality bylo v Československu popraveno 248 lidí.

Zuzana Vlčková, Simona Bartošová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme