Od příštího roku půjde na sportování dětí a mládeže půl miliardy korun navíc

Vláda schválila změnu ve financování sportu. Půl miliardy korun navíc by mělo od příštího roku jít přímo sportovním klubům a jednotám pro děti a mládež, ne sportovním svazům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová, ministryně školství | Foto: Filip Jandourek

Podle ministryně Kateřiny Valachové za ČSSD to přinese spravedlivější rozdělování dotací.

„Sportování by mělo být podrobeno vyšší míře transparentnosti a také strategickému řízení z hlediska ministerstva školství. Tak, abychom do budoucna viděli, jaké sporty budeme podporovat a měli v tom jasno i z hlediska možného navázání na podporu ze strany obcí a krajů,“ řekla ministryně.

Novela o podpoře sportu, jejíž návrh schválila vláda, počítá s tím, že by rejstřík sportovních organizací a sportovců mělo vést samotné ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Registrace v této databázi bude povinná pro všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní dotace. Zájmy sportovního hnutí by měla reprezentovat Národní rada pro sport, která by jako poradní orgán ministerstva měla být zároveň zastřešující sportovní organizací.

Přesné informace o počtu registrovaných sportovců jsou klíčové pro spravedlivé rozdělování státní podpory. Velikost členské základny je totiž jedním z parametrů, podle nichž se prostředky rozdělují mezi jednotlivé svazy.

Zřídit centrální databázi sportovců chtěl už loni tehdejší ministr Marcel Chládek z ČSSD, ale jako součást portálu Českého olympijského výboru.

Asociace tělovýchovných a sportovních klubů novinku vítá. Upozorňuje ale, že například některé malé venkovské kluby nebudou mít na vyplňování žádostí o dotace jak zkušenosti, tak lidi.

ČTK, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme