Od půlnoci patříme k evropskému prostoru bez vnitřních hranic

Spolu s Českou republikou vstoupilo do Schengenského prostoru dalších osm nových členů Evropské unie. V evropském prostoru bez hranic tak nyní žije více než 400 milionů lidí. Bez jakékoli pozemní hraniční kontroly se dá ujet 4000 kilometrů z estonského Tallinu do portugalského Lisabonu. Zrušení hraničních kontrol je jedním z nejviditelnějších úspěchů Evropské unie. A to i přes obavy obyvatel ze zvýšené kriminality nebo nekontrolovaného pohybu nelegálních imigrantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silueta policisty ve vlajce Evropské unie během posledních kontrol na hraničním přechodu Rozvadov-Waidhaus

Silueta policisty ve vlajce Evropské unie během posledních kontrol na hraničním přechodu Rozvadov-Waidhaus | Zdroj: ČTK

O úspěchu schengenské myšlenky svědčí i skutečnost, že ze stávajících členských zemí zůstávají mimo Schengenský prostor jen Británie, Irsko, Bulharko, Rumunsko a Kypr. Přičemž poslední tři jmenované se na vstup intenzivně připravují. Dvě nečlenské země - Island a Norsko - už k Schengenu patří a připravuje se na něj i Švýcarsko.

Opuštění hranic podle policie neznamená anarchii

Česká policie ale upozorňuje, že opuštění hranic neznamená anarchii v pohybu osob po Evropě. Muži zákona se přesouvají do vnitrozemí. Posíleny tak budou zejména jednotky pořádkové a dopravní policie a celní správy. Střežená zůstávají mezinárodní letiště. Tam se situace změní až s nástupem letního času - to se totiž bude měnit letový plán.

Kontroly na hranicích se mohou ale obnovit, vysvětluje ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman: "To je velmi specifické ustanovení Schengenského hraničního kodexu. Obecně se dá říct, že může být použito v případě vážného ohrožení veřejného pořádku nebo bezpečnosti státu. Byť se to v poslední době používá i v takových situacích, jako byl například světový šampionát v kopané v Německu, a byť se s tím počítá na česko-rakouských hranicích v době konání fotbalového Eura v létě tohoto roku."

Sousední země mají na zrušení hraničních kontrol odlišné názory

Naši sousedé mají ze vstupu České republiky do Schengenského prostoru rozdílné pocity. Slováci a Poláci se spolu s Čechy radují, Němci si drží odstup, Rakušané mají strach.. Se svými obavami se svěřil i starosta hraniční obce Dolní Dvořiště Alfréd Kronauer: "Cítím malinkou obavu z nájezdu Turků, muslimů a takových těch lidí, kteří žijí v Rakousku, ale, jak se říká, za zábavou jezdí sem k nám do Čech."

Podle ministra vnitra Ivana Langera jsou obavy zbytečné a ani po skončení hraničních kontrol nehrozí větší kriminalita: "Vzhledem k tomu, jak znám změny, ke kterým došlo v rámci policie, vzhledem k tomu, jak silný nástroj v podobě Schengenského informačního systému máme, jsem skutečně přesvědčen, že se skutečně podle toho mušketýrského Dumasovského termínu "jeden za všechny, všichni z jednoho" můžeme jeden na druhého spolehnout. My se spoléháme na naše partnery na jihu, na západě a na severu. Naši partneři na severu, na západě a na jihu se můžou spolehnout na nás na východě."

Zakládajícími členy Schengenského prostoru je Francie, Německo, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Tyto státy se 14. července 1985 u lucemburské vesnice Schengen dohodly na zrušení veškerých kontrol lidí cestujících v rámci těchto zemí.

Vít Pohanka, Vlasta Gajdošíková, Šárka Slezáková, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme