Od půlnoci přísnější opatření v ČR - ve Francii první potvrzené ohnisko nákazy

Francouzské ministerstvo zemědělství potvrdilo existenci prvního ohniska slintavky a kulhavky v západofrancouzském departmentu Mayenne. Toto ohnisko je zároveň prvním v kontinentální Evropě. Další informace zjišťuje náš zpravodaj ve Francii. Ústřední nákazová komise dnes zavedla v České republice přísnější veterinární dozor na hranicích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvodem je podezření na výskyt slintavky a kulhavky v německém Dolním Sasku. Přísnější dezinfekce se zaměří na všechny používané vstupy do České republiky. Od dnešní půlnoci praktikuje zvýšená bezpečnostní opatření letiště v Ruzyni, nejpozději ve čtvrtek by měla začít platit i na hraničních přechodech. Od dnešního dne také zakázalo Ministerstvo zemědělství do České republiky dovážet a přes její území přepravovat živé sudokopytníky, zejména skot, prasata, ovce a kozy, a to ze všech zemí unie a Polska.

Půjde především o přísnější dezinfekci aut a osob přijíždějících z Polska, Rakouska a Německa a zabavování potravin živočišného původu, které si cestující přivážejí. Od půlnoci už opatření platí na letišti. Českému rozhlasu to potvrdil šéf státní veterinární správy Josef Holejšovský.

Podle Zdeňka Králíka, vedoucího krajského oddělení Státní veterinární správy v Olomouci, bude na hranicích s Rakouskem, Německem a Polskem prováděna důsledná desinfekce aut a osob vstupujících na české území a budou jim také odebírány všechny potraviny živočišného původu.

Potvrdil to i mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

O opatřeních rozhodla Ústřední nákazová komise. Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, první opatření už budou platit od půlnoci na letištích. Na hraničních přechodech silničních, železničních i pro pěší budou platit od 15. března. Je totiž potřeba určitý čas na přípravy. Týká se to přechodů s Německem, Rakouskem a Polskem. Slovensko zavádí obdobné kroky na hranicích s Polskem, Ukrajinou, Rakouskem a Maďarskem.

Na českých letištích musí cestující ze zemí Evropské unie a Polska absolvovat proceduru čištění obuvi na desinfekčních rohožích, při celní kontrole musí odevzdat všechny potraviny vyjmenované v nařízení do košů, které jsou tam připraveny. Tyto potraviny jsou likvidovány v nemocnici Na Bulovce. Českému rozhlasu 1 to vysvětlila mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová.

Dohromady se to týká asi sto padesáti letů. O opatřeních se cestující dozvědí už v letadle, proto bude ruzyňksé letiště spolupracovat s dotyčnými leteckými společnostmi.

V pořadu Otázka dne Vlasta Pallová zároveň řekla, že hlavně cestující z Velké Británie tato opatření přijímají se smíchem. Tvrdí, že je to zbytečné.

Josef Holejšovský Českému rozhlasu prozradil, že opatření budou daňové poplatníky stát řádově desítky miliónů. Jsme ale nuceni je přijmout, protože případné zavlečení nákazy do České republiky by nás stálo stovky milard.

Na všech třech letištích v okrese České Budějovice byla přijata opatření k zamezení zavlečení slintavky a kulhavky do regionu. Ředitel okresní veterinární správy v Českých Budějovicích František Lukašík ale Českému rozhlasu řekl, žev letošním roce v okrese České Budějovice nepřistálo jediné letadlo z Velké Británie nebo Irska.

Zpřísnění podmínek pro vstup do České republiky se týká také česko-polských hraničních přechodů. Celníci a veterináři čekají na pokyny Ústřední nákazové komise, už teď ale plánují technické zajištění hygienických kontrol na včasné odchycení nákazy.

Slintavkou a kulhavkou jsou ohrožena i zvířata v zoologických zahradách. Protože nákazu mohou přenášet i ptáci nebo vítr, zavedená opatření jsou jen preventivní. V ZOO ve Dvoře Králové nad Labem musí návštěvníci projít přes dezinfekční rohože. Podle ředitelky ZOO Dany Holečkové by celou situaci nevyřešilo uzavření zahrady, ale vakcinace. U nás se už deset let neprovádí a zatím se o ní neuvažuje, tato možnost ale stále není zatracena.

Počet nakažených farem slintavkou a kulhavkou ve Velké Británii se opět zvýšil. Během víkendu hned o 25 případů na 164. Vláda tvrdí, že se situace nevymkla kontrole. Britští farmáři se připravují na další případy slintavky a kulhavky a vláda se ocitla pod sílícím tlakem, aby infekci zastavila. Odmítá však mezi farmáři všeobecně rozšířený názor, že systém je přehlcen množstvím utracených zvířat připravených ke spálení. Ministerstvo zemědělství podle farmářů není schopno zvířata dostatečně rychle spalovat.

V neděli bylo zaznamenáno 25 nových výskytů slintavky a kulhavky, denní rekord, čímž celkový počet lokalit s touto infekcí stoupl na 164. Doposud bylo utraceno 114 tisíc zvířat a na porážku čeká přes 30 tisíc dalších. Navzdory nedělním údajům ministr zemědělství Nick Brown řekl, že krize je pod kontrolou. Mluvčí opozičních konzervativců však vyzval k nasazení vojska na pomoc se spalováním zvířat ponchaných na polích.

Podezření na slintavku a kulhavku u telat v Dolním Sasku se nepotvrdilo. Vyplývá to z druhého kola testů u zvířat, u kterých se objevily příznaky této vysoce nakažlivé nemoci. Karanténa uvalená na farmu v okrese Vechta bude zítra zrušena. Podezřelá telata byla poražena už v neděli. Německé úřady zkontrolovaly stovky farem v okolí. V této převážně zemědělské oblasti platí přísná bezpečnostní opatření: jsou zavřeny školy a své služby omezila také pošta. Policejní hlídky důsledně dohlížejí na dodržování zákazu transportu hospodářských zvířat.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milan Kocourek, Marie Hovadíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme