Od půlnoci pro nás v rámci Schengenského prostoru padly hranice

Od půlnoci jsme součástí schengenského prostoru. Bez kontrol na hranicích se můžeme pohybovat po 21ti zemích Evropské unie Norsku a Islandu. Rušení hraničních přechodů doprovázely ohňostroje, hudba a symbolické řezání závor. Někteří obyvatelé rakouského nebo německého pohraničí se po otevření hranic bojí nárůstu kriminality.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslava vstupu do schengenského prostoru na hraničním přechodu s Německem Starý Cínovec/Altenberg

Oslava vstupu do schengenského prostoru na hraničním přechodu s Německem Starý Cínovec/Altenberg | Zdroj: ČTK

Při cestách autem do ciziny už nemusíme na hranici ukazovat cestovní doklady. Veškeré kontroly se totiž přesunuly na vnější hranice schengenském prostoru. Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka je to pro Česko významná událost: "Naše příslušnost k Evropské unii se tím významně posílí."

Úleva i obavy

I přesto mají ale lidé žijící u hranic ze Schengenu obavy. "Máme samozřejmě strach z toho, že nám odejdou policisté. A z toho plynou obavy," řekl starosta Sudoměřic na česko-slovenské hranici Stanislav Tomšej.

Asi dva a půl tisíce policistů z hranic se stáhlo do vnitrozemí. Podle ředitele služby cizinecké a pohraniční policie Vladislava Husáka se tak změní způsob monitorování nelegálních migrantů: "V současné době jsme měli jako první filtr hranici. Do příštího období bude tím prvním filtrem vlastně spolupráce s partnerskou policií na druhé straně hranice, odkud bychom měli dostávat informace o možných rizicích, o skupinách, které mají tendenci směřovat do České republiky. K tomu nám budou sloužit tzv. společná pracoviště schengenského typu, kde budou na jednom místě sedět policisté české policie a policie druhého státu."

Otevření hranic ostře kritizoval odborový svaz německých policistů. Jejich předseda Konrad Freiberg poukázal na to, že nebyl včas dokončen modernizovaný pátrací systém a nebyla právně vyřešena možnost pronásledování zločinců přes hranice. Obtížná bude podle něj taky komunikace s českými a polskými kolegy, protože policisté na obou stranách hranice používají odlišné komunikační systémy. Rozšíření schengenské zóny považuje Freiberg za politické rozhodnutí. V blízkosti hranic podle něj vzroste počet krádeží a vloupání a zesílí obchod s lidmi i ilegální zaměstnávání.

Vstup provázejí oslavy

Večer oficiálně zahájil oslavy vstupu ve Starém Hrozenkově ministr vnitra Ivan Langer. Spolu se slovenským ministrem Robertem Kaliňákem symbolicky přeřízli maketu závory mezi Hrozenkovem a Drietomou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři "bourají hranici" v Hrozenkově

Na hraničním přechodu v Mikulově zase ministři vnitra České republiky a Rakouska Ivan Langer a Günther Platter rozsvítili semafor, který má všechny barvy zelené. Je to symbol volné cesty Evropou, kterou právě schengenská dohoda umožňuje. Oslavy tam ale nebyly zdaleka tak spontánní jako v Hrozenkově a také trvaly jen krátce. Z české strany přišli i obyvatelé Mikulova, z rakouské ale údajně pouze lidé z Vídně. Bojkotoval je i dolnorakouský hejtman.

Do některých zemí Evropy stále s kontrolami

Klasické kontroly na hranicích budou ale stále existovat při cestách do Velké Británie a Irska, které zatím zůstávají mimo schengenský prostor, a i u nováčků v Unii Bulharska a Rumunska. Až do jara budou kontroly i na letištích, potvrdil Petr Mück z ministerstva vnitra: "Na letištích to bylo odsunuté až na březen, z důvodů přípravy na některých letištích třeba v baltských státech. A také to souvisí se změnou letových řádů."

Náš vstup do schengenského prostoru nezměnil nic na tom, že v některých státech Unie zatím nemůžeme pracovat bez pracovního povolení.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme