Od roku 2013 by 'mohl fungovat nový důchodový systém'

Důchodovou reformu by měl parlament projednat v druhé polovině letošního roku. Celý systém by pak mohl začít fungovat od roku 2013. V České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „Byl bych rád, kdyby v druhém pololetí proběhlo projednávání v parlamentu tak, aby někdy na přelomu letošního a příštího roku byly potřebné zákona v platnosti a aby v průběhu roku 2012 nabíhaly do účinnosti,“ oznámil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Alžběta Švarcová

„Aby v roce 2012 mohlo například proběhnout licencování penzijních společností a odpovědné rozhodnutí občanů, zda se chtějí či nechtějí zapojit do dobrovolného spořícího pilíře tak, abychom 1. ledna 2013 mohli nastartovat standardní běh nového systému,“ dodal ministr.

O konkrétní podobě důchodové reformy teď chce vláda diskutovat s opozicí i s veřejností.

Právě opozice si stěžovala, že na její názor kabinet nebere ohled. Už teď je jasné, že hlavní změnou bude přenesení části sociálního pojištění do soukromých fondů. Peníze na reformu chce vláda získat hlavně sjednocením sazeb DPH na 20 procent.

Výjimky z jednotné dvacetiprocentní sazby DPH přitom nemají logiku, připustil Drábek v ČT. Podle něho to v některých případech může vést ke spekulacím o tom, které komodity ještě do nižší sazby patří a které ne. Zdůraznil, že on sám výjimky v DPH nepodporoval a že by byl mnohem raději, kdyby byla DPH jednotná pro všechny komodity.

„Buď bude dohoda o důchodové reformě s tímto handicapem, nebo nebude žádná dohoda. Byl bych mnohem radši, kdyby výjimečné položky nebyly, protože bude velký problém v tom, co je, co není chleba a tak dále,“ uvedl ministr.

Nejistá podpora Věcí veřejných

ODS a TOP 09 ale nemají jistou podporu důchodové reformy u svého koaličního partnera Věcí veřejných. Věci veřejné nepodpoří důchodovou reformu, pokud koaliční partneři nevysvětlí nutnost zvýšení DPH. V České televizi to řekl poslanec a rozpočtový expert strany Michal Babák, podle kterého je jinak důchodová reforma mrtvá.

„Pokud se to nevysvětlí občanům, pokud se to nevysvětlí veřejnosti, v tom případě je ta důchodová reforma mrtvá, v tom případě ji nemůžeme podpořit. Samozřejmě je to prodiskutované, je to i tlakem těch událostí, vlivem pana prezidenta, vlivem toho, že jsme si uvědomili, že ta veřejnost opravdu tady tu polemiku nezná,“ řekl Michal Babák.

Ekonomický expert ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek věří, že stále platí koaliční dohoda o tom, že změny v penzijním systému jsou pro Česko důležité.

„Já doufám, že se všichni shodujeme v tom, že v politické dohodě, která kolem důchodové reformy v koalici byla dosažena, že teď jsme právě ve vysvětlovací a objasňovací fázi a já doufám, že podržíme naše stanoviska, která jsme měli v rámci vyjednávání. To znamená, že penzijní reforma je nezbytně nutná pro budoucnost a prosperitu České republiky,“ prohlásil Martin Kocourek.

Viktorie Hošková, Květa Moravcová, Jakub Šídlo, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme