Od večera platí plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu, ten okamžitě mizel z pultů

Česko kvůli otravám methanolem okamžitě zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu. Zákaz platí plošně, nejen tedy pro stánkaře, oznámil večer ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jak dlouho prohibice potrvá, zatím nedokáže odhadnout. Rázný krok ministra zdravotnictví udělal čáru přes rozpočet především barům a hospodám, které si musejí načas vystačit jen s alkoholem do 20 objemových procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitelé obchodů a restaurací odstraňují z pultů tvrdý alkohol

Majitelé obchodů a restaurací odstraňují z pultů tvrdý alkohol | Zdroj: ČTK

„Provozovatelům potravinářských podniků, včetně osob provozujících stravovací služby, se zakazuje nabízení k prodeji, prodej a jiné formy nabízení ke spotřebě lihovin o obsahu ethanolu od 20 objemových procent, včetně tuzemáku a konzumního lihu, a to až do odvolání tohoto mimořádného opatření,“ vyjádřil se ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Důvodem prohibice je podle ministra rozšíření otrav metylalkoholem i do dalších krajů. Závažné je především to, že se objevil nový případ otravy v Praze z alkoholu zakoupeného v hlavním městě. Jedná se tak zřejmě o další „distribuční kanál".

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu na zábavu v hospodách zatím zase tak velký vliv nemá, uvádí majitelka plzeňské hospody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Královéhradeckém kraji sleduje reportér ČRo Martin Pařízek

„Samozřejmě, že nejsme rádi, ale vlastně nejsme ani neradi, protože ta dnešní akce proběhla úplně parádně. Na zábavu to nemělo vliv, naopak, lidé úplně rozparádění z toho, že se něco dělo a pili to, co bylo“ říká hospodská Maruška.

„Na náš byznys to má určitě vliv. Dneska se to nepromítlo, ale promítne se to do budoucna. Hospody vydělávají hlavně z alkoholu, na pivu člověk dneska nemá skoro nic,“ dodává.

To, že se zákaz prodeje tvrdého alkoholu do budoucna na tržbách podniků projeví, si myslí i hospodský z Teplic. „Určitě, když tady nevaříme, tak je to pro nás horší. Tržby nám určitě klesnou, možná 2 tisíce na den, tisíc určitě," obává se.

Na zákaz prodeje tvrdého alkoholu museli okamžitě reagovat také v Královéhradeckém kraji.

„Hned jsme to dávali to pryč, aby to bylo v pořádku. Lidé přišli oslavovat, ale nebudou pít panáky, jenom pivo. Bude to znát, pocítí to všechny hospody. Člověk s tím sice nesouhlasí, ale musí se to udělat, aby se přišlo na to, odkud to jde,“ popisuje barman.

Podle velitele Jaroměřské městské policie Ondřeje Mundla kontroly podniků nabízejících alkohol nepoleví ani dnes a strážníci se do terénu vydají hned, jakmile otevřou první obchody.

„Budeme pokračovat i v dalších dnech, dokud nebude toto nařízená zrušeno. Snad se setkáme s pochopením, pokud ne, museli bychom přistoupit k nějakým razantnějším krokům,“ říká Mundl.

„Budou probíhat kontroly, a v případě, že člověka odhalíme, tak je výše pokuty až 30 tisíc korun,“ dodává další policista.

Reakce na částečnou prohibici jsme sledovali online.


Martin Pařízek, Ľubomír Smatana, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme