Od vpádu vojsk Varšavského paktu uplynulo 35 let

Přesně 35 let dnes uplynulo od okupace naší země pěti armádami Varšavské smlouvy. Stála život stovku lidí, dalších 400 bylo zraněno těžce. Nejprudší střety se odehrály v první den invaze před budovou Československého rozhlasu. Jeho vysílání pak pomohlo zabránit dalším ztrátám i panice mezi občany. Třetina Rusů si o invazi do dneška myslí, že byla správným rozhodnutím. Přibližně stejný počet lidí zastává podle průzkumu názor opačný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky v Praze

tanky v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Před 35 lety 21. srpna obsadili Československo vojáci pěti armád zemí Varšavského paktu. Za necelé dva měsíce zastřelili 100 lidí. Dalších zhruba 400 zranili těžce a 600 lehce. Škody, které interventi napáchali, se odhadovaly na 15 miliard korun.

Památku obětí srpnové okupace připomněl pietní akt u budovy Českého rozhlasu na Vinohradech. Právě tam se před 33 lety odehrály nejtvrdší střety mezi sovětskými vojáky a obyvateli hlavního města. Při vzpomínce promluvil i premiér Vladimír Špidla. "Jakkoliv ta doba byla dlouhá a krutá, byla začátkem dalšího boje za svobodu a tento boj neskončil dříve než 17. listopadu 1989," zdůraznil předseda vlády.

Informace o možném vstupu vojsk Varšavské smlouvy na naše území měli někteří představitelé státu minimálně 20. srpna. Působili na tisk, aby nemluvil o "okupaci", ale jako o internacionální pomoci. Vysílání Československého rozhlasu mělo být zastaveno. Poprvé rozhlasové přijímače 21. srpna 1968 utichly mezi druhou a půl pátou hodinou ráno. Druhý příkaz přerušit provoz všech vysílačů přišel od tehdejšího ředitele Ústřední správy spojů Karla Hoffmana ve 4:45 hod.

Kromě svobodného Československého rozhlasu se ale na našem území objevilo také vysílání "pro-varšavské". Kdo za ním stál? Bylo to vysílání z Drážďan a špatnou češtinou a slovenštinou v něm četli prohlášení Tiskové služby sovětského svazu o okupaci. Tato "proinvazní" stanice se jmenovala Vltava a vysílala asi půl roku.

Vysílání Československého rozhlasu bylo obnoveno zhruba v pět hodin, rádio informovalo o tom, co se děje, a apelovalo, aby lidé zachovali klid a nedali záminku k útokům. Několik minut před sedmou hodinou byl obsazen rozhlas v Ostravě. V půl osmé pak došlo k prvním střetům mezi sovětskými vojáky a lidmi před budovou rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze. Vojáci rozhlas obsadili v půl deváté. Po zhruba dvou hodinách se ale podařilo spustit vysílání ze studia číslo 7, trvalo minimálně do večera.

Jen před rozhlasem 21.8.1968 byli zastřeleni tři lidé. Dvanáct zemřelo po explozi automobilu s municí. Tři lidé se zabili skokem z hořícího domu naproti rozhlasu. Stovky lidí po celé zemi byly zraněny.

Texty takzvaných zvacích dopisů se objevily až poměrně nedávno, v létě roku 1992 v Moskvě. Boris Jelcin je předal našemu tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi.

První obvinění lidí, kteří měli nést odpovědnost za události v roce 1968, padla až za pět let. Obviněni byli Miloš Jakeš, Josef Lenárt, Karel Hoffman, Zbyněk Soják a Jan Piller, který ale v říjnu 95 zemřel a trestní stíhání tedy bylo zastaveno. U Zbyňka Sojáka soud v roce 97 trestní stíhání také zastavil, protože rozhodl, že Soják, který byl vedoucím sekretariátu prvního tajemníka Ústředního výboru komunistické strany nezastával vysokou funkci, tedy nemohl rozhodnout o okupaci.

Obviněno bylo celkem 13 lidí. Jenom tři se dostali k soudu. Miloš Jakeš, Josef Lenárt a Karel Hoffman. První dva Vrchní soud v Praze letos na konci června zprostil obžaloby. Nepodařilo se totiž prokázat, že bývalí komunističtí funkcionáři dopustili v souvislosti se srpnem 1968 něčeho nezákonného.

Třetí obviněný, Karel Hoffman, byl odsouzen na čtyři roky. Tady obžaloba vycházela z toho, že Hoffman byl tím člověkem, který dal příkaz odpojit vysílání rozhlasu. V soudním řízení se tedy podle předsedy soudu pro Prahu 1 Libora Vávry zodpovídal z toho, že znemožnil, aby byli lidé informováni a mohl je tak, při situaci, která byla, ohrozit.

Marek Janáč, Milan Kopp, Eva Hůlková, Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme