Od září do prosince bude nemocenská 25 procent vyměřovacího základu

Za první tři dny nemoci by zaměstnanci měli dostávat pětadvacet procent svého vyměřovacího základu. Navrhla to vláda. Reaguje tak na rozhodnutí Ústavního soudu, který neproplácení nemocenské zrušil. Od 1. ledna příštího roku, kdy má začít platit nový systém nemocenského pojištění, ale opět budou první tři dny nemoci zaměstnance bez náhrady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Červenec, srpen - šedesát procent, září až prosinec - pětadvacet. Tolik by měl stát podle vlády vyplácet v prvních třech dnech nemoci. Autor návrhu ministr Petr Nečas říká, že současný systém funguje. Podle něj to dokládají čísla.

"Od ledna do dubna poklesl počet o téměř dvacet šest procent a prostonané dny ubyly oproti stejnému období loňského roku dokonce o jedenáct procent," připomněl Nečas.

Od Nového roku zase nově

V lednu příštího roku čeká zaměstnance v nemocenské další změna. Začne platit zákon, podle kterého za první tři dny nemoci nedostanou opět nic. Do čtrnáctého dne by pak nemocenskou propláceli zaměstnavatelé. Od 15. dne by nemocenskou platil stát. Zaměstnancům i zaměstnavatelům by za to klesly odvody na pojištění. S úpravou ale nesouhlasí opozice.

"Nyní tedy se vrací zpátky, dají opět 25 procent, ale s tím, že od ledna to zase bude nula," komentuje postup vlády David Rath. Sociální demokraté také nevylučují, že se kvůli nemocenské opět obrátí na Ústavní soud.

A jak je to teď? Dosud se v prvních třech dnech se dávky nevyplácejí vůbec. Od čtvrtého do 30. dne mají zaměstnaní pacienti 60 procent vyměřovacího základu, který se stanovuje ze mzdy. Při ještě delším stonání pak získávají 72 procent základu. Do konce loňska pobírali v prvních třech dnech nemoci 25 procent základu, poté 69 procent.

Plénum patnácti soudců ale 23. dubna zrušilo ustanovení, že nemocenská se začíná vyplácet až po třech dnech. Soud změnu nemocenského zdůvodníl argumentem, že zaměstnanci jsou nuceni platit si první tři dny nemoci, ale současně jejich povinnost platit pojistné zůstala. Další části reformy - například třírychlostní rodičovská dovolená, přídavky na děti nebo podpora v nezaměstnanosti a porodné - se podle Ústavního soudu měnit nemusí.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme