ODA je pro širší volbu leadra čtyřkoalice

Občanská demokratická aliance bude prosazovat, aby o leaderovi čtyřkoalice nerozhodovala pouze osmičlenná čtyřkoaliční rada, ale sbor tvořený vedle vedení stran také čtyřkoaličními poslanci, senátory a krajskými zastupiteli. Novinářům to dnes během jednání Ústředního sněmu ODA řekl předseda aliance Daniel Kroupa. Dodal, že pokud ODA svůj návrh „demokratické volby“ leadera prosadí, bude do této funkce sama někoho navrhovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice se v září ve Svatováclavské smlouvě mimo jiné zavázala, že zvolí svého leadera do konce ledna příštího roku. Do 30. listopadu by se měla shodnout na mechanismu jeho výběru a volby. Celostátní výbor KDU-ČSL v úterý rozhodl, že navrhne celostátní konferenci strany, aby lidoveckým kandidátem na funkci leadera byl bývalý náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva. U ostatních čtyřkoaličních stran i části lidovců však jeho uvažovaná nominace vzbudila spíše rozpaky.

Místopředseda ODA Oldřich Kužílek řekl, že pokud by návrh aliance volit leadera v širším plénu ostatní strany podpořily, rozhodovalo by o něm místo osmi lidí více než 200 volitelů. Podle něj je ale ODA ochotna o své iniciativě diskutovat a okruh lidí, kteří by leadera volili, případně ještě upravit. Kužílek dodal, že ODA prosazuje tento způsob volby proto, aby budoucímu leaderovi zajistila co největší legitimitu. O tom, koho by aliance případně nominovala, však zatím mluvit nechtěl.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme