ODA přijala podmínky US/DEU na řešení dluhu

Občanská demokratická aliance přijala podmínky US/DEU na vyřešení svého téměř 70milionového dluhu u České pojišťovny. O další budoucnosti této strany pak do noci jednaly špičky Čtyřkoalice. Dohodly se sice na způsobu, jakým bude ODA splácet svůj dluh, další podrobnosti ale zatím tají. Podle neoficiálních informací se Aliance zavázala k tomu, že bude každý rok splácet minimálně pět miliónů korun. Nechce se ale pod tlakem lidovců slučovat s Unií svobody/DEU. Také unionisté nemají na ukvapeném slučování s Aliancí zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice, Martin Hromádka
Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Žantovský oznamuje způsob splácení dluhu

Po nedělním jednání Ústředního sněmu ODA její šéf Michael Žantovský oznámil, že Aliance v letošním roce zaplatí 10 miliónů korun a příští rok minimálně dva milióny. To jsou garantované minimální částky. Žantovský podotýká, že když na to ODA bude mít, bude platit i více a peníze poplynou i do nadace, jejíž nové jméno zatím není známo. Ústřední sněm ODA jednal i o možnosti sloučení s Unií svobody-DEU. Nic konkrétního ale Žantovský neřekl. Prý na to není vhodná doba. Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová dnes Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdila, že pokud tato zpráva zazní i na večerním jednání, je možná dohoda.

Konkrétně chce zveřejnit jména lidí, kteří jí půjčí peníze na zaplacení části dluhu České pojišťovně. Chce se také s pojišťovnou dohodnout na změně nadace, na kterou bude zbývající dluh převeden. O změně ve splácení téměř sedmdesátimiliónového dluhu večer zástupci Aliance informovali své čtyřkoaliční partnery na jednání politické rady.

Aliance v polovině měsíce zveřejnila plán, jak své finanční závazky umořit. Lidovci i unionisté ale návrh odmítli jako nedůvěryhodný. Unie svobody-DEU Alianci poté doporučila dvě varianty řešení. Jednou z nich bylo sloučení a převzetí dluhu. Unie svobody - Demokratická unie nadále požaduje zveřejnění jmen osob, které půjčí ODA na splátky České pojišťovně, vytvoření splátkového kalendáře, podle kterého by ODA uhradila ročně 5 milionů korun a změnu nadace, kam má pojišťovna převést své pohledávky.

Jak včera oznámilo vedení Unie svobody-DEU, věří že ODA otázku dluhu vyřeší ve velmi krátkém čase. Podle šéfky strany Hany Marvanové by pokračování tohoto konfliktu mohlo hrozit Čtyřkoalici. "Pokud ODA bude mít vůli změnit splácení dluhu, nějaký krátký čas může trvat jejich jednání se smluvním partnerem, pojišťovnou nebo s příslušnou nadací. Domníváme se, že by to mělo všechno být stoprocentně vyřešeno v co nejkratším termínu, protože pokud by to nebylo ve velmi krátkém čase vyřešeno, tak všichni dobře víme, že pokračování tohoto konfliktu velmi vážně ohrožuje celou Čtyřkoalici."

Lidovci chtěli původně Alianci dokonce vyškrtnout ze společných kandidátek. Nátlak KDU-ČSL ale zbývající strany Čtyřkoalice odmítly. Unionisté a lidovci se prý už dohodli, jak finanční závazky ODA důvěryhodně vyřešit. Předpokládá se, že KDU-ČSL ustoupí od své hrozby z minulého týdne, že pokud se ODA urychleně nesloučí s Unií, vyškrtnou jejich zástupce ze společných kandidátek.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme