ODA pro nejširší volbu leadra čtyřkoalice

Občanská demokratická aliance trvá na tom, aby leadra čtyřkoalice volilo co nejširší grémium čtyřkoaličních stran. Připomněl to dnes šéf ODA Daniel Kroupa. Ve čtyřkoalici se nyní vedou diskuse o tom, zda by jejího šéfa a stínového premiéra měla volit úzká skupina vedení čtyřkoalice nebo široký sbor volitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. ODA chce, aby se na volbě leadra podílelo co nejvíce reprezentantů KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU. Ve volícím grémiu by podle Kroupy měli být čtyři zástupci za vedení každé čtyřkoaliční strany, jeden zástupce za každou krajskou organizaci každé strany, čtyřkoaliční poslanci a senátoři a krajští zastupitelé čtyřkoalice. Pokud kandidát na premiéra nezíská v tajném hlasování nadpoloviční většinu hlasů, měl by se proces výběru a volby kandidátů konat znova.

Ovšem například místopředseda lidovců Cyril Svoboda se přiklání spíše k užšímu výběru. Ve čtyřkoaliční smlouvě, kterou před nedávnem podepsali předsedové KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU, se uvádí, že mechanismus výběru leadra má být určen do 30. listopadu. Konkrétní jména kandidátů na tuto funkci mají padnout do 31. prosince a do 31. ledna 2001 by už měl být vybrán čelný představitel tohoto uskupení, které půjde společně do parlamentních voleb. Kroupa se nicméně domnívá, že kandidáty by měly strany zveřejnit o 15 dní dříve, a navrhuje dále, aby se do 15. ledna konala předvolební shromáždění čtyřkoaličních stran.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme