Odběrová sanitka otestovala zhruba 15 lidí z premiérova okolí. ‚Jde o prevenci,‘ říká mluvčí vlády

Zhruba 15 lidí otestovala v úterý na koronavirus odběrová sanitka u Úřadu vlády. Jedná se o lidi z nejbližšího premiérova okolí. „Testování proběhlo z čistě preventivních důvodů. Jde o to, aby pan premiér jako nejvyšší ústavní činitel nebyl v ohrožení,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí Úřadu vlády Jana Adamcová.

Praha (Aktualizováno: 17:18 31. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitní vůz, který testuje onemocnění COVID-19 v Praze. (Ilustrační foto) | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Přímo ve Strakově akademii provedla odběrová sanitka u zaměstnanců Úřadu vlády testy na koronavirus. „Testováni byli lidé z kabinetu, ochranky, tiskového odboru, lidi, kteří jsou s premiérem v každodenním kontaktu," uvedl mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Dodal, že se jedná o zhruba 15 zaměstnanců.

V krajích už je 60 tisíc ochranných obleků, řekl Hamáček po jednání krizového štábu

Číst článek

Podle mluvčí Úřadu vlády Jany Adamcové neexistuje podezření na nákazu u žádného ze zaměstnanců ani u premiéra Andreje Babiše. „Kdybychom u někoho podezření měli, tak už by samozřejmě byla učiněna řádná opatření. Jde nám pouze o to, abychom pana premiéra nevystavili ohrožení,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí Úřadu vlády Jana Adamcová.

Jedná se o první preventivní testování zaměstnanců Úřadu vlády. „Chtěli jsme s testováním počkat až na dobu, kdy už nebude tak nedostupné, abychom tuto možnost nebrali někomu, kdo ji opravdu potřebuje,“ odpověděla Adamcová na dotaz, proč se zaměstnanci nechávají otestovat na koronavirus až nyní. 

Zda budou zaměstnanci Úřadu vlády preventivně testováni opakovaně není v tuto chvíli jasné. „Tuto věc jsme zatím neprojednávali, nejdříve počkáme na výsledky prvního testování,“ uvedla Adamcová. Výsledky preventivního testování by měly být známy do pěti dnů. 

Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský připomenul, že ochrana úřadu vlády učinila opatření tak, aby se riziko nakažení osazenstva Strakovy akademie co nejvíce snížilo. Do budovy se tak v posledních dnech vchází pouze jedním vchodem, kde teplotu příchozích hlídá termokamera. Jednotlivé týmy spolupracující s premiérem jsou rozděleny na směny tak, aby v případě karantény nebyli vyřazeni z práce všichni. Už zhruba měsíc je při příchodu do budovy úřadu vlády povinná dezinfekce rukou.

ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme