Když Vojtěch říkal, že nám nic nehrozí, nakoupili jsme ochranné pomůcky, říká šéf pražských strážníků

Prahou jezdí už devět dní dvě odběrová vozidla pražské městské policie, která provedla více než 900 odběrů. Strážníci totiž měli jako jedni z mála od začátku epidemie dostatek ochranných pomůcek. Jejich ředitel strážníků Eduard Šuster v rozhovoru pro Právo řekl, že ho k nákupu přiměla slova ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Když jsem slyšel ministra zdravotnictví v televizi, jak říká, že nám absolutně nic nehrozí, jsem vydal pokyn k okamžitému nákupu ochranných pomůcek,“ líčí Šuster.

Pražští strážníci tak nakoupili 8000 respirátorů, tisíce párů gumových rukavic, stovky litrů dezinfekce a další ochranné pomůcky. „Vydrželo nám to pro zvládnutí prvního náporu krize. Až tento víkend jsme zásoby doplnili,“ říká ředitel pro Právo.

Zároveň dodává, že nespoléhají pouze na to, co dostanou. Nedávno se jim podařilo koupit 1200 litrů dezinfekce z Neratovic.

V Česku je 2541 potvrzených případů koronaviru, celosvětově je nakažených přes 600 tisíc

Číst článek

Šéf pražských strážníků uvádí, že nákup nejdřív konzultoval s náměstkem primátora pro bezpečnost Petrem Hlubučkem (STAN). „Tehdy jsem samozřejmě zvažoval, že by toto rozhodnutí mohl někdo kritizovat. Jak jsme mohli z rozpočtu vyhodit tři čtvrtě milionu korun v případě, že by měl pan ministr pravdu?“ zamýšlí se.

Ve výjezdových autech se střídá ve skupinách celkem 20 lidí tak, aby se nepotkali a nehrozilo riziko šíření nákazy. „V dobách míru se věnují prevenci kriminality a přednášejí na školách. Všichni se zapojili,“ upřesňuje Šuster, kdo s nově zřízenými odběrovými vozy jezdí.

Dárky pro děti

„Mezi těmi, kteří se testům podrobují, je bohužel i spousta dětí. Ty se mediků oblečených do ochranných obleků od hlavy až k patě trochu bojí. Abychom je povzbudili a pomohli jim odběr statečně zvládnout, vozíme pro ně v autech drobné dárky a naši, ne tak děsivě vypadající strážníci, je uklidňují,“ vysvětluje přínos policistů.

Šustera reakce lidí na městskou policii překvapily. Je to podle něj velká změny, protože jsou lidé velmi vděční. „Velké poděkování a uznání všech si však zaslouží především medici, kteří provádějí odběry,“ říká závěrem.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme