Odboráře a zdravotně postižené sblížil odpor k reformám

O možnostech společných protestů proti vládní podobě reforem v Praze jednaly odbory s občanskými iniciativami. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy se dohodly na podpoře jediné říjnové demonstrace, shodu však našly v odmítnutí zdravotní a sociální reformy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP ČR), Václav Krása | Foto: Filip Jandourek

„Odborářům ani tak nešlo o to získat naši podporu, spíš chtěli vědět, jaké jsou naše představy a nálady k přijímaným reformám. Snažili se zjistit, jestli jsou jednotlivé iniciativy schopny najít s odbory společnou řeč při odporu proti některým reformním krokům,“ popsal schůzku Václav Krása.

„Nejsme vůbec ztotožněni s reformou zdravotnictví, nesouhlasíme s nadstandardní péčí, protože pro lidi se zdravotním postižením je tento způsob nepřijatelný, obáváme se domluvy zdravotnických zařízení na tom, že vždycky budou chtít, aby občan platil,“ vypočítá výhrady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dohodu mezi radou zdravotně postižených a odbory zhodnotil v pořadu Stalo se dnes Václav Krása

Vadí mu také zvýšení regulačního poplatku v nemocnicích na 100 korun za den nebo to, že už možná nemocným nebudou propláceny některé potraviny. „Jsme také přesvědčeni, že od 1. ledna může nastat obrovský zmatek při přenosu kompetencí z obcí na úřady práce. Nevěříme tomu, že státní správa je schopna tuto věc vůbec zvládnout,“ míní.

Lidé podle něj málo sledují politiku a nevědí, jaké zákony jsou schvalovány. „Teprve na začátku příštího roku, až na ně dopadnou jednotlivé reformní kroky, tak budou překvapeni, co se děje, jak se vše zdražuje a že musí všude platit víc peněz,“ myslí si Krása.

I on však přiznává, že bez určitých reforem se Česko neobejde. „Některé reformní kroky jsou potřeba, my nechceme, aby se stát zadlužoval, ale nedomníváme se cesta zvolená vládou je správná,“ dodal předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

David Šťáhlavský, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme