Odboráři a zaměstnavatelé odmítli rozšíření mýtného, na rozpočtu se tripartita neshodla

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se na pondělní schůzce neshodli na podobě rozpočtu pro příští rok. Budou o něm proto znovu jednat ve druhé polovině září. Shodu zaměstnavatelé s odboráři našli v otázce rozšíření mýtného na silnice první třídy- to společně zamítli.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání tripartity 17. července 2017 v Praze

Jednání tripartity 17. července 2017 v Praze | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Rozpočtový plán kritizovali zástupci zaměstnavatelů, vadí jim například malý rozsah plánovaných investic.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je rozpočet nekoncepční a plánovaný schodek 50 miliard korun nedává smysl. Odboráři chtějí v souvislosti s rozpočtem vyjednat růst platů ve veřejném sektoru.

Zástupci odborů i zaměstnavatelů se na společné schůzce s vládou shodli na odmítnutí rozšíření mýtného na silnice první třídy. Tripartita to oznámila na twitteru.

Podle zaměstnavatelů dopravní firmy tvrdí, že náklady za případné rozšíření mýta by musely promítnout do svých cen. Zdražila by se tak přeprava osob a zboží.

V Česku se mýtné vybírá od roku 2007, za deset let se z něj získalo přes 77 miliard korun. Ministerstvo dopravy nedávno vypsalo výběrové řízení na nového dodavatele mýtného systému. Rozšíření tendru o silnice prvních tříd podle ministra dopravy Dana Ťoka za hnutí ANO přitom nebude při výběru zvýhodňovat současného dodavatele společnost Kapsch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme