Odboráři chystají mítinky a nevylučují stávku proti reformám

Reformní kroky vlády, růst cen a inflace vyšší, než se čekalo. To jsou důvody , pro které jsou už od pondělí odbory ve stávkové pohotovosti. Ve čtvrtek jejich předáci zveřejnili, jaké akce proti vládě chystají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Sábel a M. Štech

J. Sábel a M. Štech | Zdroj: ČTK

Kroky jsou zatím jen přípravné. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha je teď nejdůležitější diskuse uvnitř odborů. Jejich tématem budou dopady jak stávajících, tak připravovaných reforem, a to hlavně důchodové a zdravotní, dále připravovaná změna zákoníku práce i plánované zrušení daňového zvýhodnění stravenek a také fakt, že se odborům nelíbí jednání tripartity.

Tyto akce tedy, jak doplnil Milan Štěch, začnou už brzy: "Začínáme v březnu organizovat regionální mítinky odborových organizací. Budou to poměrně velká shromáždění. Účelem bude seznámit členy s tím, co se připravuje i sjednocení postupu v dalších krocích."

Větší demonstrace nebo případná stávka by se konaly, jen když bude tlak právě z regionů. Ke stávkové pohotovosti se přihlásilo všech 32 odborových svazů. Všechny mají námitky k základním dopadům reformy, ale i specifické výhrady.

Zdravotníci se bojí privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven, pracovníkům ve školství ještě nedorazilo do peněženek jeden a půl procentní navýšení platů, které si loni vystávkovali. Horníkům se zase nelíbí navýšení věku při odchodu do důchodu, potvrdil to předseda svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel: "Jsme jediný stát v Evropě, nenašel jsem zatím žádná jiný, kde by horníci odcházeli do důchodu stejně, jako ostatní občané."

Ministr práce a sociálních věcí, Petr Nečase. Ve stávkové pohotovosti spatřuje politizaci odborů a zviditelňování jejich hlavního lídra Milana Štěcha před senátními volbami. Zvyšování cen vysvětluje růstem cen ropy a energií, reforma má prý na výši inflace u nás podíl jedním, maximálně dvěma procentními body. A ke zvýšení věku při odchodu do důchodu ve čtvrtek v našem vysílání řekl, že je to ze strany odborářů demagogie, pod zemí jsou horníci jen omezenou dobu ze svého profesního života.

České reformní kroky jdou prý i podle Evropské unie dobrým směrem: "Já jsem přesvědčen, že reformy jsou v této zemi nutné a především důchodová reforma je nutná. A to, že nás Evropská unie jako naprosto nezávislý a do naší politiky nezahrnutý subjekt vyzývá k dalším reformám a chválí dosavadní reformní kroky, je mimo pochybnost. A kroky tento týden pochválili ministři financí zemí EU - chci jen dodat, že zhruba polovina z nich jsou sociální demokraté,"připomněl Nečas.

Ke stávkové pohotovosti 32 odborových svazů se stále ještě připojují další odboráři, například Asociace samostatných odborů.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme