Odboráři lákají nové členy, spustili pro ně slevový portál

Pět set korun a slevy na vlak, pohonné hmoty i nákupy. Také to by mohlo nalákat lidi do odborů. Českomoravská konfederace odborových svazů dnes na internetu zprovoznila portál, na kterém členové hned po registraci dostanou zadarmo platební kartu a okamžité výhody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům odborových svazů

Dům odborových svazů | Foto: Jan Rosenauer

„Server přináší našim členům právě díky tomu, že máme velmi širokou členskou základnu, množstevní slevy na produkty, které jsou využitelné v celé České republice. Není to tedy o tom, že někde na okraji městečka v horách je nějaká služba, kterou mohou využívat. První nabídkou, kterou máme, je například možnost levnějšího cestování, což určitě uvítají lidé, kteří jezdí do práce hromadnou dopravou,“ říká místopředsedkyně konfederace Radka Sokolová.

Dodává, že přilákat nové členy nebylo primárním cílem projektu. Jedná se prý hlavně o reakci na současnou ekonomickou situaci, na snižování platů a rostoucí ceny. Portál má podle Sokolové také pomoci odborářům v lepším hospodaření s finančními prostředky, například srovnáním různých typů pojištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Miroslav Ševčík z Vysoké školy ekonomické je vůči slevovému portálu pro odboráře skeptický

„To je rovina pomoci zorientovat se trochu v tom finančním světě, který je velmi nepřehledný. Ne vždy se můžete spolehnout na finančního poradce, na kterého narazíte,“ upozorňuje.

Počet odborářů klesá, podle různých odhadů jich je asi půl milionu. To je ale pořád ještě velká skupina potenciálních zákazníků. Podle ekonoma Miroslava Ševčíka ale odboráři slevové akce dávno sami využívají, takže nový projekt už pro obchodníky není tak zajímavý.

„Konečně odboráři dělají něco, co by dělat měli. Ale k jejich aktivitám jsem velmi skeptický a myslím si, že jim to moc nepomůže,“ myslí si. Někteří odborníci podle něj navíc uváděný počet organizovaných odborářů zpochybňují.

O odborech je v současnosti slyšet především v souvislosti s protivládními protesty, zatímco při vyjednávání se zaměstnavateli podle Ševčíka úspěšné nejsou. „Na to by se měli soustředit, to jim moc nejde, a proto vyhání různé skupiny obyvatelstva do ulic. Nenabízí žádnou jinou alternativu a tady si myslím, že odbory vůbec neplní roli, kterou by mohly plnit a kterou plní moderní odbory ve vyspělých zemích,“ uvažuje.

Nejvýrazněji se podle něj navíc projevují ti odboráři, kteří jsou placení z daní ostatních občanů. „I mnozí odboráři teď prozřeli, když viděli tu odborářskou šlechtu, jak se mnozí chovají. Jednak se chovají úplně jinak a mají úplně jiné platy než ti, kteří patří k těm sociálně slabším, to je jedna věc. A jsou placeni mnozí i z odborářských příspěvků, tak to by si měli uvědomit ti odboráři, komu vlastně platí. A druhá věc je, že často jejich chování je hraniční a v zahraničí se to nazývá chování lůzokracie,“ dodává Ševčík.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová, Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme