Odboráři, lékaři i pacienti budou protestovat proti údajnému omezení péče

Zdravotně postižení, pacienti, lékařská komora a odboráři budou protestovat před ministerstvem zdravotnictví. Nelíbí se jim připravované reformy, hlavně stanovení doby dojezdu k lékaři nebo čekací lhůty na operace. Zdravotní organizace by se měly reformními zákony začít řídit od dubna. Podle protestujících ale limity jen zhorší dostupnost péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na chodbě Pardubické krajské nemocnice | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Prováděcí předpisy, které ministerstvo připravilo k zákonu o zdravotních službách, jsou neuvěřitelně špatně udělány. Jedná se především o časovou dostupnost zdravotnických zařízení, lékařů, ale i časovou dostupnost jednotlivých zdravotnických úkonů,“ říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Podle navrhovaných limitů pro dostupnost péče by se pacient měl dostat k praktickému lékaři, zubaři, dětskému doktorovi či do lékárny do 40 minut jízdy. Cesta do nemocnice na kardiochirurgii či neurochirurgii pak nesmí přesáhnout tři hodiny. Navrhované reformy upravují i čekací lhůty na některé operace.

Zdravotnické odbory varovaly, že by tak z některých okresů mohla zdravotní péče zcela zmizet. Podle Vlastimila Sršně z ministerstva zdravotnictví se naopak práva pacientů posílí.

„Je potřeba si uvědomit, že ne všichni lidé žijí ve velkých městech nebo hustých aglomeracích, ale jsou i lidé, kteří žijí v mnohem odlehlejších oblastech. A tato norma především těmto lidem bude garantovat, což tady nikdy nebylo, maximální dojezdovou vzdálenost. To znamená, že například pojišťovna bude povinna podle této normy zajistit péči,“ vysvětluje Sršeň.

Zbyněk Zykmund, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme