Odboráři opustili jednání tripartity o reformách. Plánují protesty

Odbory požádaly o přerušení tripartity. Obvinily vládu, že vede s nimi jen formální dialog o zásadních změnách. Žádají o přepracování reforem. Chystají také protestní akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil oznamuje novinářům odchod z jednání tripartity | Zdroj: ČTK

Odboráři zásadně nesouhlasí s vládními reformami. Opustili proto dnešní jednání tripartity. Mluvili i o tom, že Nečasova vláda ztratila morální právo prosazovat reformy a důvěra v ní je otřesená. Vadí jim i to, že jsou podle nich reformy postavené jen na škrtech a neřeší hospodářský růst.

Reformy, tak, jak jsou navržené podle odborářů jen tahají lidem peníze z kapes. Ale, jak řekl šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková, už není z čeho brát. Reformy by se podle ní měly dělat jinak. Odborům se také nelíbí, že kabinet údajně nepřijal jejich připomínky, a chtějí reformní návrhy změnit, řekla dále šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Žitníková:

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková zdůvodňuje odchod z jednání

„My nevíme, co bychom měli s vládou v současné chvíli projednávat, když vláda svým usnesením schválila základní atributy důchodové reformy, základní atributy zdravotnické reformy a v současné době připravuje obrovskou sociální reformu. Ke všem návrhům jednotlivých návrhů jsme dávali desítky připomínek. Ale výsledky jsou nula,“ posteskla si Žitníková.

Navrhované reformy jsou podle odborů postavené na škrtech a neřeší hospodářský růst. Požadují proto mimořádné jednání předsednictva tripartity, které má urychleně svolat premiér. Odboráři také plánují velký protest 21. května.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil ve Světě o třetí řekl, že odboráři se také domnívají, že vláda nyní prožívá velkou krizi důvěry. „A to samozřejmě nepřispívá k tomu, aby takové reformy s nevratnými kroky prosazovala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Důbvody přerušení jednání vysvětloval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil ve Světě o třetí

Odmítl, že by postup odborů byl vydíráním. „Naše instituce má právo postavit a ohradit se proto reformám, které vážně poškodí obyvatele tohoto státu. Tečka,“ uvedl Zavadil Ve Světě o třetí.

Vážný krok

zklamání z odchodu odborů vyjádřili ministři na následné tiskové konferenci | Foto: ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vidí odchod odborových předáků z jednání jako velmi závažný: „Tripartita je základním orgánem pro vyjednávání se sociálními partnery. A pokud jeden z partnerů vyjednávání odmítne, tak to vytváří situaci, kdy je nasnadě, že volí jiné prostředky než vyjednávání. To si myslím, že je velmi důležité.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Odchodu odborářů zjednání lituje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

„A já k tomu musím jednoznačně říci, že pokud padají nějaké argumenty, tak je potřeba, aby padaly na správném místě. A nikoli na místě, kde se s nimi nedá nic dělat,“ míní Drábek.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek si myslí, že odbory svým chováním potvrdily, že dělají politiku, ne klasické vyjednávání za zaměstnance. Stejný názor má i ministr financí Miroslav Kalousek, který upozornil na to, že už včera odbory avizovaly dnešní mimořádný brifing na deset hodin dopoledne, i když mělo být jednání tripartity od devíti ráno až do odpoledních hodin. podle něho tedy odboráři věděli tedy, že ho opustí, ať se na něm bude dít cokoli.

Odbory popírají konzultaci s opozicí

Odboráři odchod z jednání tripartity naplánovali předem a dobře věděli, že dnes na jednání už přišli pouze demonstrativně odejít. Na přímý dotaz to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu přiznal předseda Českomoravské centrály odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Vyloučil ale podezření ministra financí Kalouska, že odbory konzultují své kroky s opozicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zavadil ve Dvaceti minitách Radiožurnálu pořel konzultaci s opozicí

„Na to mohu odpovědět, že samozřejmě jsme to věděli a mohu vás ujistit, že jsme to s nikým nekonzultovali, nemáme to ve zvyku s kýmkoli konzultovat, měli jsme své vlastní jednání,“ upozornil Zavadil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme