Odboráři předali petice za zvýšení platů

Představitelé odborů rozpočtových a příspěvkových organizací předali poslancům petici za růst mezd ve státní sféře. Dokument požadující také právní úpravu kolektivního vyjednávání ve veřejném sektoru podepsalo přes 154 tisíc lidí. Odboráři protestují proti rozhodnutí vlády snížit finance ve státním rozpočtu na platy o 1,5 miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Odboráři rozpočtových a příspěvkových organizací předali poslancům petici za růst mezd a uzákonění kolektivního vyjednávání ve státním sektoru. Odbory tak protestují proti rozhodnutí vlády snížit slíbených téměř 8 miliard korun na platy ve státním rozpočtu o 1,5 miliardy. Pod petiční archy se do dnešního poledne podepsalo více než 155 tisíc lidí a další - podle odborářů - budou v následujících dnech příbývat.

Co od této protestní akce očekávají, upřesnila pro Český rozhlas mluvčí těchto odborových svazů Alena Vondrová: "Předpokládáme, že po tak rozsáhlé petiční akci podpořené tak vysokým počtem zaměstnanců bude poslanecká sněmovna jednat. To je právě namířeno v souvislosti s projednáváním státního rozpočtu. Já předpokládám, že se najdou prostředky v rámci druhého čtení návrhu státního rozpočtu."

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok by měla Poslanecká sněmovna projednat ve druhém čtení tento pátek. Na protest proti rozhodnutí vlády drží školské a zdravotnické odbory stávkovou pohotovost. Pokud poslanci požadavkům petice nevyhoví, jsou odboráři připraveni k dalším nátlakovým akcím. Zaměstnance rozpočtových a příspěvkových organizací sdružuje 11 svazů, které mají asi 800 tisíc členů.

Zaměstnanci Národního muzea v Praze dnes protestovali proti výši svých platů a celkové finanční situaci našeho nejstaršího muzea. Připojili se tak k petiční akci a požadavkům odborů rozpočtových a příspěvkových organizací na růst mezd a uzákonění kolektivního vyjednávání ve státním sektoru. Daniela Štěpánová, vedoucí oddělení Knižní kultury Národního muzea, Radiožurnálu přiblížila jejich konkrétní požadavky. "Především bychom si přáli, aby se naše prostředky vyrovnaly prostředkům jiných národních organizací typu Národní galerie a podobně. A to by samozřejmě mělo být co nejdříve, protože teď už opravdu jde o existenci této instituce".

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme