Odboráři: protest učitelů nemohla vláda přehlédnout

V klidu, ale nikoli bez zmatků proběhla dnešní stávka učitelů. Kvůli ní začne na řadě státních škol nový rok až zítra. Podle údajů odborářů za vyšší platy stávkovalo přes 3000 základních a středních škol, tedy zhruba polovina. Ministerstvo školství hovoří o třetině, do celkového počtu přitom počítá i školy mateřské a speciální. Odboráři jsou ale s účastí i s průběhem stávky velmi spokojeni a považují ji za masový protest.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prázdná třída

prázdná třída | Foto: Petra Mášová

Stávky se podle odborů zúčastnilo 72 tisíc kantorů. Místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jiří Valenta si pochvaloval, že akce dopadla nad očekávání dobře. "Domníváme se, že tak masový protest už je tak významný, že ho lze považovat za úspěch a že nemůže být vládou přehlédnut," zdůraznil.

Veřejnost ale tolik nadšena nebyla. Jak nám řekla maminka jednoho z prvňáčků, malým dětem se dá jen těžko vysvětlit, proč půjdou do školy až zítra. "Vůči těm dětem, kteří se opravdu těší do školy, tak je takové ne zrovna šťastné."

Například ve Zlíně zastihl reportér Českého rozhlasu před Základní školou Emila Zátopka několik žáků vyšších ročníků, kteří o stávce nevěděli. Volný den mohli strávit v jednom z pěti klubů a domů mládeže. Radnice ve Valašském Meziříčí zase nabídla dětem zlevněný vstup do nového zimního stadionu. Rodičům, kteří nevěděli kam se svými dětmi, vyšly vstříc také některé radnice, zoologické zahrady a knihovny.

Ministryně školství Petra Buzková zahájila nový školní rok na jihu Čech. Ráno přivítala prvňáčky v Základní škole Matice školské v českých Budějovicích, poté navštívila gymnázium J.V. Jirsíka. České Budějovice zvolila proto, že jižní Čechy byly jejím prvním volebním obvodem, ze kterého se dostala do parlamentu.

Šéfka resortu považuje stávku kantorů za legitimní, ne však za opodstatněnou. "Já se v celé řadě s jejich požadavky shoduji, na druhou stranu jsem přesvědčena o tom, že letos se udělal významný krok k naplnění jejich požadavků, a z toho důvodu považuji stávku za nadbytečnou," řekla.

Odpoledne se Petra Buzková asi se stovkou odborářů sešla,a přiznala, že ji překvapily informace, podle kterých ruku v ruce s růstem základních mezd pedagogům klesají takzvané nadtarifní složky platu.

Se stávkou učitelů zásadně nesouhlasí prezident Václav Klaus. Ten dnes ráno zavítal mezi děti základní školy Marjánka v Praze 6, aby s nimi zahájil školní rok. Jak řekl, demonstroval tím svůj postoj k protestní akci kantorů. "Ten stát má nějaký rozpočet. My dokonce víme, že má rozpočet velmi zadlužený., takže myšlenka, že by někdo začala tisknout peníze a rozdávat je těm, kteří budou více křičet a více stávkovat, tudy cesta rozhodně nevede," prohlásil prezident. Protest odmítl jako nepřípadný i premiér Vladimír Špidla.

Důvodem protestu kantorů je nespokojenost s úrovní platů ve školství. Vláda sice schválila nový šestnáctitřídní platový systém, v němž učitelé postoupí do vyšších tříd, do září ale odložila rozhodnutí o tom, zda státní zaměstnanci dostanou 13. a 14. platy. Pokud by kabinet pedagogům nepřilepšil, získali by v příštím roce z 13. a 14. platů místo dosavadních 50 procent maximálně 20 procent.

Průměrný plat učitele základní školy byl podle ministerstva školství v prvním čtvrtletí letošního roku 15.800 korun, středoškolský kantor dostával 18.300 korun. Průměrný plat v Česku dosahuje 17.000 korun, přičemž odboráři chtějí, aby učitelé měli aspoň o 30 procent více.

Pavla Dluhoschová, Tomáš Přibyl, Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme